O nas 75kw.Dlaczego ceny na rynku budownictwa rosną?

Koszty budowy domów od kilku już lat stale rosną. Taki stan rzeczy spowodowany jest m.in. przez rosnącą inflację, lecz co gorsza wyraźnie potęgują go pokrętne losy gospodarki światowej w ostatnich 2 latach. Wybuch pandemii, a co za tym idzie przerwanie lub znaczne ograniczenie łańcuchów dostaw, zmiany cen surowców i paliw, ograniczenie dostępności wyspecjalizowanej siły roboczej oraz późniejszy nagły i przewyższający możliwości rynku wzrost popytu to tylko przykłady trudności, z którymi wciąż mierzy się rynek budowlany. Na domiar złego z początkiem 2022 roku stabilność branży, jak i większości gałęzi gospodarki została ponownie poddana wielkiej próbie w wyniku regionalnej sytuacji geopolitycznej. 

Zatem, jak w najbliższych miesiącach będą plasować się ceny? Dlaczego ceny na rynku budownictwa rosną? Co zrobić, by budować taniej, a jednocześnie nie iść na kompromis z jakością? Na te pytania i nie tylko poszukamy odpowiedzi w tym artykule.

Wahanie cen  materiałów budowlanych

Na energooszczędność domu mają wpływ rozmaite czynniki, od wyboru technologii realizacji budynku, przez sposób jego ogrzewania i wentylowania aż po rodzaj materiałów wykorzystanych do jego budowy. Budownictwo drewniane to technologia przyjazna dla środowiska i jest jedyną tradycyjną technologią, która umożliwia uzyskanie zerowego bilansu emisji CO2. Poprzez optymalne i kontrolowane wykorzystanie materiałów na poszczególne elementy konstrukcji i wykończenia znacznie ograniczamy odpady budowlane. Termoizolacja domów HausWerk stanowi blisko 80% grubości ściany zewnętrznej, co przekłada się na wysoką energooszczędność i najlepsze standardy przenikania ciepła.

Z założenia są one projektowane do wykorzystania nowoczesnych technik grzewczych w formie pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, które mogą być uzupełnione o panele fotowoltaiczne. Długofalowe korzyści finansowe płynące z ich zastosowania, a także preferencyjne warunki kredytów i dofinansowań na tzw. zielone budownictwo sprawiają, że z roku na rok można je zobaczyć w coraz większej liczbie domów. Współpracując z HausWerk możesz liczyć na darmowe doradztwo w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i instalacji z tym związanych. Dodatkowo, nasi eksperci finansowi wybiorą dla Ciebie najlepsze warunki finansowania budowy domu energooszczędnego z wykorzystaniem dostępnych programów wsparcia.

Fot.1: Dom, o powierzchni użytkowej 86,43 m² w Jurczycach, koło Skawiny

Jak budować taniej?

Obecnie najkorzystniej jest zdecydować się na budowę możliwie krótko etapową, która z wielu powodów jest dużo korzystniejsza od metod tradycyjnych. Jest tak głównie ze względu na mniejsze ryzyko nagłych zmian kosztów całej inwestycji w trakcie jej realizacji. Budowa krótko etapowa to rozwiązanie, które pozwala z góry dokładnie zaplanować budżet przeznaczony na swoją inwestycję. Ma to ogromne znaczenie chociażby przy finansowaniu budowy poprzez kredyt, którego spłatę rozpoczynamy w zasadzie od początku realizacji, a na korzyści z niego płynące musimy czekać, aż do odbioru swoich kluczy. Mało kto pamięta, że to wraz z kosztami poniesionymi na dotychczasowy wynajem lub eksploatację domu sumarycznie stanowi znaczną część kosztów samej budowy. W końcowym rozrachunku takie koszty przewyższają te, z którymi można się liczyć przy budowie krótko etapowej.

W przypadku technologii prefabrykacji z wykorzystaniem ciężkiego szkieletu niemieckiego kolejnymi zaletami jest brak zewnętrznych składów materiałów, co znacznie zmniejsza dodatkowe koszty regeneracji gruntu po zakończeniu budowy, nie naraża ich na warunki atmosferyczne, kradzież lub dewastację, a także ogranicza ilość odpadów budowlanych. To tylko część dodatkowych kosztów, na które narażona jest większość osób decydująca się na tradycyjne technologie budowlane, a których często nie bierzemy pod uwagę na początku planowania swojego wymarzonego domu.

Fot.2: Dom zbudowany w okolicach Warszawy, o powierzchni użytkowej aż 250 ᴍ²

Warto również przemyśleć sprawę dalszej eksploatację swoich nowych czterech ścian. Z roku na rok sektor budowlany przechodzi kolejne zmiany, które są motywowane nowymi wymogami energetycznymi. Sukcesywne zaostrzanie prawa budowlanego jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, ograniczania emisji CO2 i odpadów mających negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu coraz popularniejsze stają się o wiele bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie technologie budowlane. Jednym z liderów pośród tych rozwiązań jest właśnie technologia prefabrykowana oparta o ciężki szkielet niemiecki z drewna KVH. Wysokie parametry energooszczędności w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczo-energetycznymi sprawiają, że właściciele takich budynków mogą cieszyć się nawet brakiem kosztów wynikających z zaspokojenia potrzeb energetycznych domu, a z pewnością ich wielokrotnie mniejszym poziomem. To wielka zaleta, ale przede wszystkim oszczędność dla inwestorów i środowiska, a również najlepsza metoda na obecne zawirowania kosztów budowy. 

Powyższe argument jedynie udowadniają wyższość technologii prefabrykowanych na tradycyjnym budownictwem murowanym, które zwłaszcza w obecnych czasach narażone jest na wpływ wielu czynników zewnętrznych. Wiedząc o tym zachęcamy do szerszego spoglądania na wizję budowy nowego domu, nie tylko w aspekcie czasu realizacji i jego kosztu, a również wielu lat szczęśliwej eksploatacji. Szczęśliwej, bo dającej okazję do cieszenia się solidnym i energooszczędnym budynkiem!

 

Autor: Joanna Kołodziejska-Cuber – Dyrektor sprzedaży

Tags:
Zadzwoń:
Odwiedź nas:
Czatkowice Dolne 254
32-065 Krzeszowice

© 2022 HausWerk

Scroll to top