O nas 713majJak wybudować dom w 2022?

Rynek budowlany w ostatnich latach nieustannie się zmienia. Proces rozwoju nowoczesnych technologii budowlanych, zmian preferencji inwestorów i rozwoju ich świadomości został przyspieszony przez zdarzenia, których byliśmy i jesteśmy świadkami. Nagłe zmiany w gospodarce światowej skłaniają do głębszych przemyśleń naszych wyborów, które bezpośrednio wpłyną na wybudowanie domu szybciej, bezpieczniej i taniej.

Dlaczego wybór technologii budowlanej nabrał jeszcze większego znaczenia i jakie zmiany przyniosła nam pierwsza połowa roku? Jak wybudować dom w 2022? I wreszcie, która technologia pozwoli budować w spokoju o materiały i założony budżet? Sprawdźmy to.

Branża budowlana w obliczu wyzwań

Z początkiem 2022 roku wydawało się, że kryzys wywołany pandemią powoli zostaje zażegnany, a budownictwo obronną ręką przygotowuje się do nadchodzącej hossy. Ciągły wzrost cen materiałów budowlanych, ograniczenie łańcuchów dostaw, zmiany cen surowców i paliw zdawały się stabilizować, przez co coraz więcej osób odważniej spoglądało na rozpoczęcie budowy swojego domu. Najlepszą oznaką tego był fakt, że w 2021 r. inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę blisko 270 tys. różnego rodzaju obiektów, w tym oczywiście ogromną większość stanowiły domy jednorodzinne. Tak duża liczba stanowiła nowy rekord, który Polakom udało się pobić dopiero po 40 latach. 

Sytuacja drastycznie zmieniła się 24 lutego, kiedy to eskalacja konfliktu na Ukrainie ostudziła zapał inwestorów. Wielu z nich w obawie przed kolejnym kryzysem, nagłym wzrostem cen budowy, czy też wydłużającym się czasem jej realizacji postanowiło wstrzymać swoje działania do czasu, gdy sytuacja znów zacznie się stabilizować. Inni natomiast zaczęli poszukiwać alternatywnych rozwiązań.

Stabilność i bezpieczeństwo realizacji

Mimo to należy odpowiednio interpretować możliwości na rynku budownictwa, który podobnie, jak w 2020 roku, tak i teraz zamierza stawić czoła wyzwaniu. Wciąż mnóstwo ludzi decyduje się budowę swoich nowych czterech ścian, lecz można zaobserwować znaczny wzrost świadomości w decyzjach, które podejmują. W obliczu wspomnianych trudności, wiele osób decyduje się na bezpieczniejsze pod kątem ewentualnych zmian sytuacji rynkowej, krótko etapowe budownictwo prefabrykowane, które już od dawna gwarantuje swoim mieszkańcom jakość i trwałość, co najmniej równą budynkom stawianym w tradycyjnej technologii murowanej, przy jednoczesnej redukcji czasu ich realizacji.

Zastosowanie technologii prefabrykowanych to krótszy, o co najmniej kilkanaście miesięcy czas budowy i ograniczenie wpływów dynamicznych zmian cen na budżet realizacji. Każdy kto rozpoczynał budowę domu ok. rok temu wiedzą, jak zmieniły się realia dotyczące kosztów materiałów i siły roboczej. Pierwotnie założony budżet w tym czasie ulegał zmianie co najmniej kilka razy, na czym najbardziej ucierpiały osoby kredytujące swoją budowę, czyli większość z nas. Sytuację dodatkowo utrudniła wysoka Inflacja i zmiany poziomu stóp procentowych mające wpływ na dostępność i koszt kredytów. Szukanie dodatkowych form finansowania często było jedynym wyjściem, aby zrobić krok w kierunku jej ukończenia. 

Jakie atuty ma w tym obszarze technologia ciężkiego szkieletu niemieckiego? To przede wszystkim półautomatyczny proces tworzenia prefabrykowanych przegród budynku w specjalistycznych fabrykach i znaczne obniżenie zapotrzebowania na siłę roboczą. W tym wypadku jest ona ograniczona pod względem liczebności pracowników, jak i samych roboczogodzin, co wydatnie zmniejsza poniesione koszty. Co więcej, w obliczu zaistniałej sytuacji i ograniczeniu dostaw tradycyjnych materiałów budowlanych ze wschodu, jest ona bardziej odporna na ich niedobór.

Fot.1: Montaż gotowego prefabrykatu.

Nowoczesne techniki budowlane

Prefabrykacja drewniana to obecnie jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków branży budowlanej. Domy drewniane wpisują się w koncepcję energooszczędnego budownictwa, która w wielu krajach w Europie, a zwłaszcza Skandynawii od wielu lat jest standardem. Dzięki niej budujemy szybciej, dbamy o środowisko, zapewniamy komfort, doskonałą izolację cieplną i akustyczną oraz bezkonkurencyjną wręcz energooszczędność. Dodatkowo, powszechne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii pozwala ograniczyć koszty związane z dalszą eksploatacją, a przy odpowiedniej konfiguracji systemów grzewczych osiągnąć nawet zerowy bilans energetyczny budynku. To ważne, tym bardziej, gdy pamiętamy o tym, że każdego roku zaostrzają się przepisy dotyczące energooszczędności budynków mieszkalnych, a ceny energii szybują w górę. Dlatego lepiej już teraz zdecydować się na dom, który znacznie wyprzedza przyjęte normy, a jego wysokie parametry energooszczędności pomogą nam spokojnie patrzeć w przyszłość.

Fot.2: Przykład domu HausWerk z zastosowaną instalacją fotowoltaiczną. Osiedle Domy Przyszłości w podkrakowskim Libertowie.

To argumenty przemawiające za wyborem właśnie tej technologii. Prefabrykacja  z wykorzystaniem ciężkiego szkieletu niemieckiego jest rozwiązaniem ekonomicznym, ekologicznym i przede wszystkim bezpiecznym pod względem inwestycyjnym. To wszystko gwarantuje nie tylko pewną realizację, ale przede wszystkim komfort inwestora, który nie musi obawiać się o ciągle odkładany finał budowy wymarzonego domu, a także jego dalszą eksploatację w niepewnych czasach. 

Autor: Joanna Kołodziejska-Cuber – Dyrektor sprzedaży

Tags:
Zadzwoń:
Odwiedź nas:
Czatkowice Dolne 254
32-065 Krzeszowice

© 2022 HausWerk

Scroll to top