Z początkiem 2022 roku w prawie budowlanym doszło do kilku ważnych zmian. Najgłośniejszą było powiększenie dopuszczalnego metrażu i uproszczenie procedury dla domów na tzw. zgłoszenie. Od teraz nowo wybudowany dom wolnostojący tego typu może osiągać nie 35 m², a nawet 70 m² powierzchni zabudowy. Wraz z nowelizacją ustawy o domach 70 m2 na zgłoszenie z pojawiło się jednak wiele pułapek i niewiadomych. Warto poznać te, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed, a nawet po zakończeniu swojej inwestycji. Sprawdźmy więc, jak zbudować dom bez szeregu formalności, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Nowe możliwość budowy na zgłoszenie
Nowe zmiany sprawiły, że zainteresowanie niewielkimi domami wzrasta z miesiąca na miesiąc. Do niedawna przepisy ograniczały budownictwo tego typu jedynie do małych budynków, które były wykorzystywane sezonowo lub gospodarczo. Zmiany wraz z nowelizacją sprawiły, że domy na zgłoszenie stały się o wiele atrakcyjniejsze dla potencjalnych inwestorów. Obecnie swoją kubaturą w niczym nie odbiegają od niewielkich domów jednorodzinnych. Budowa takiego domu musi być realizowana tylko na własne potrzeby mieszkaniowe. Na korzyść zainteresowanych działa również szereg uproszczonych rozwiązań prawnych i wymogów dla samej budowy. To możliwość rozpoczęcia jej bez uzyskania pozwolenia, a jedynie zgodnie z zapisami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku, warunki zabudowy będą wydawane w terminie do 21 dni. Kolejnym uproszczeniem jest brak wymogu posiadania kierownika budowy, czy też usystematyzowanego dziennika budowy. To jednak oznacza wzięcie pełnej odpowiedzialności za przebieg prac, bezpieczeństwo i zgodności domu z projektem przez inwestora. To zmiany, które przynajmniej z pozoru powodują wiele oszczędności czasu i pieniędzy.
Brak nadzoru specjalistów niesie za sobą niemałe ryzyko. Zwłaszcza jeśli nie posiadamy doświadczenia zarówno w budowie, jak i przy procesie formalnym z nią związanym. W takich sytuacjach wiedza kierownika budowy jest niezastąpiona i zaoszczędzi nam wielu niespodzianek. Zwłaszcza po jej zakończeniu, zapewniając jednocześnie spokój i bezpieczeństwo finansowe.
Fot.1: Projekt gotowy Leo
70 m2 na zgłoszenie — Jak nie wpaść w pułapki nowych przepisów?
Wspomniana nowelizacja stanowiła jeden z kluczowych elementów wchodzącego w życie 1 stycznia 2022 roku projektu Polskiego Ładu. Konkretne zmiany w prawie budowlanym oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym od początku budziły wątpliwości. Zwłaszcza wśród ekspertów branżowych. Działo się tak, ponieważ budowa domów do 70 m2 na zgłoszenie, pomimo uproszczeń formalnych, wciąż musi być zgodna z przepisami budowlanymi. Dotyczy to zachowania odległości od granic działki, ograniczenia obszaru oddziaływania budynku na działce i ogółu przepisów konstrukcyjnych i administracyjnych.
Mimo to, do budowy domu będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia budowy. Oznacza to, że organy administracji nie będą, tak jak to miało miejsce dotychczas, sprawdzać zgłoszenia pod kątem zgodności projektu zagospodarowania działki lub terenu, warunków zabudowy, ochrony środowiska i projektu architektoniczno-budowlanego. Ponadto, zgłoszenie budowy domu 70 m2 na zgłoszenie nie będzie weryfikowane pod kątem posiadania przez projektantów, odpowiednich uprawnień. Organ nie będzie mógł zgłosić sprzeciwu i uwag jeszcze na tym etapie.
Nadzór nad postępami inwestycji i jej zgodności z prawem będzie spoczywać głównie na barkach inwestora. Z pozoru może wydawać się to dużym ułatwieniem, lecz brak wystarczających kompetencji i doświadczenia może okazać się pułapką. Ewentualne błędy wymuszą wprowadzanie zmian na późnym etapie, co jedynie podniesie końcowy koszt domu. Podczas realizacji może dojść do obniżenia bezpieczeństwa pracowników budowlanych, późniejszego użytkowania obiektu, a w skrajnych przypadkach nawet nakazu jego rozbiórki. To ostatnie może być zarządzone przez organ nadzoru budowlanego nawet do 14 dni po zakończeniu budowy.
Jaki projekt domu na zgłoszenie wybrać?
Ryzyko wynikające z braku znajomości i doświadczenia w budownictwie, a w ich konsekwencji ewentualne straty finansowe, niepotrzebne problemy prawne lub obniżenia jakości realizacji to najważniejsze zagrożenia programu domów na zgłoszenie. Mimo to budynki tego typu nieustannie cieszą się rosnącą popularnością. Pamiętajmy jednak, że budując dom warto postawić największy nacisk na jego trwałość i jakość wykonania, by w przyszłych latach dawały nam radość użytkowania, zamiast kolejnych porcji problemów.
Właśnie dlatego, mimo że w założeniu rozwiązania w ramach Polskiego Ładu miały ułatwić Polakom realizację marzeń o własnym domu, należy podejść ich realizacji z rozwagą i wsparciem ze strony specjalistów. Tylko decydując się na sprawdzonego wykonawcę i projekt, możemy mieć pewność, że efekt spełni niezbędne wymogi i zapewni nam bezpiecznie i komfortowe użytkowanie naszego domu. Dodatkowo budując swój dom na zgłoszenie z HausWerk, zapewnimy naszym inwestorom stałą opiekę kierownika i koordynatora budowy, handlowca i architektów na każdym etapie procesu budowy. Chcąc dowiedzieć się więcej o możliwościach budowy swojego domu na zgłoszenie, sprawdź nasze projekty gotowe i porozmawiaj z naszym specjalistą. Chętnie pomożemy!