Poradnik 2931mar

W dzisiejszych czasach budowa własnego domu lub zakup mieszkania wśród młodych ludzi bardzo często jest marzeniem, które trudno zrealizować. Z roku na rok gospodarka Polski, ale również Europy i Świata musi mierzyć się z ogromnymi problemami, a to wszystko najbardziej odczuwają właśnie pojedyncze jednostki, które z uwagi na wiek i niewielki staż zawodowy, dysponują mniejszym majątkiem oraz możliwościami inwestycyjnymi i kredytowymi. Właśnie dla tych osób Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza program kredytu mieszkaniowego na kupno lub budowę domu jednorodzinnego albo zakup pierwszego mieszkania. Sprawdźmy szczegóły i kryteria programu pierwsze mieszkanie / dom dla młodych — Bezpieczny Kredyt 2%.

We wtorek 14 marca rząd przyjął projekt ustawy dotyczący taniego kredytu dla młodych obywateli będący rozwiązaniem kryzysu na rynku kredytów hipotecznych. To odpowiedź ustawodawcy na rosnące koszty budowy własnej nieruchomości i zakup domów lub mieszkań oraz utrudniony dostęp do kredytów. Ważnym powodem był także fakt, że wiele osób wstrzymuje się obecnie z wnioskowaniem o finansowanie w banku, ponieważ obawia się o możliwość spłaty kredytu. Tym bardziej, wielu młodych ludzi liczy, że dzięki niemu uda im się zaciągnąć bezpieczny kredyt, który nie dość, że będzie tańszy, to jeszcze łatwiej dostępny niż na standardowych warunkach rynkowych. Czy ta wizja kredytu mieszkaniowego ma sens? Sprawdziliśmy to dla Was.

Czym jest projekt ustawyBezpieczny kredyt 2 proc.”? Maksymalna wysokość kredytu, wielkość rat kredytu, warunkowanie od zdolności kredytowej, oprocentowanie kredytu i wiele innych kwestii.

Program rządowy Kredyt 2 procent to jedna z inicjatyw skierowanych do młodych ludzi, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub wybudować dom. Program ten wchodzi w życie już niebawem i przewiduje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na budowę nowego domu jednorodzinnego lub pierwszy zakup mieszkania w wysokości do 500 lub 600 tysięcy złotych.

Program Kredyt 2 procent jest finansowany z budżetu państwa oraz środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki te przeznaczone są na sfinansowanie kosztów poniesionych przez banki w związku z udzielonymi kredytami hipotecznymi w ramach projektu. Projekt mieszkaniowy pierwsze mieszkanie zapewnia, że dostępne będą także środki pomocowe dla osób, które nie spełniają wymaganych przez program warunków kredytowych. Warunki do uzyskania kredytu mieszkaniowego w takim wypadku są jednak zależne od statusu zainteresowanego lub jeszcze nie w pełni podane przez rząd.

Czy program “Bezpieczny kredyt 2%” przysługuje jedynie na pierwsze mieszkanie lub dom? Kto może wziąć bezpieczny kredyt?

Według ustawodawcy z kredytu zgodnie z projektem skorzystać będzie mogła jedynie osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku lub kredytu na dom lub pierwsze mieszkanie ma spełnić przynajmniej jedno z nich.

Wysokość rat kredytu w ramach programu pierwsze mieszkanie lub pierwszy dom

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na budowę oraz zakup nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m2 powierzchni mieszkalnej.

Nowy program dopłat i efektywne oprocentowanie kredytu

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Program dopłat będzie przysługiwał przez 10 lat, a ich forma nie zmieni się w okresie stosowania dopłat.

Należy dodać, że kredyt ma być spłacany w ratach malejących przez pierwsze 10 lat, a więc przez tyle, ile będą trwały rządowe dopłaty. Z punktu widzenia kredytobiorcy oznacza to, że już od początku spłaty będzie ubywało kapitału. Dzięki temu, gdy okres dopłat się skończy, różnica między ratą z dofinansowaniem i bez będzie niewielka. Na przykładzie kredytu na 350 tys. zł i na 30 lat, stała rata po 10 latach będzie wyższa zaledwie o około 200 zł względem wysokości pierwszej raty.

Masz działkę? To może być Twój wkład własny.

Wkładem własnym kredytobiorcy może być nieruchomość gruntowa należąca do kredytobiorcy i nieobciążona kredytem, w przypadku gdy bezpiecznego kredytu 2% udzielono w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z budową domu jednorodzinnego na tej nieruchomości.

W czym rządowy program różni się od kredytu hipotecznego?

Każdy, kto planuje kupić pierwsze mieszkanie, dom lub rozpocząć jego budowę i zakłada, że będzie to finansowane kredytem, musi dobrze zapoznać się z aktualną ofertą banków. Na obecną chwilę nie są one atrakcyjne, zwłaszcza dla młodych ludzi, których zdolność kredytowa przeważnie jest znacznie mniejsza, a potrzeby mieszkaniowe naturalnie wciąż niezaspokojone. Dla tych osób wzięcie właśnie bezpiecznego kredytu ma stanowić bardzo korzystne rozwiązanie. Dzięki temu będą oni mogli pozwolić sobie obecnie np. na wyższą kwotę kredytu, optymalny okres spłaty kredytu i bezpieczeństwo finansowe związane z programem. Z pewnością rynek na tę chwilę nie zapewnia tego przy standardowym kredycie hipotecznym finansującym zakup nieruchomości lub jej budowę.

Jak już wiemy kredytobiorcy, którzy zdecydują się na skorzystanie z programu Kredyt 2 procent, będą mogli liczyć na korzystne warunki finansowe. Oprocentowanie kredytu wynosić będzie tylko 2% w skali roku, co stanowi znacznie niższe koszty niż w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych. Dodatkowo, kredytobiorcy nie będą musieli ponosić kosztów związanych z ubezpieczeniem kredytu hipotecznego.

Warto jednak pamiętać, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego to poważna decyzja finansowa, która wymaga przemyślenia i dokładnego przeanalizowania swojej sytuacji finansowej. W przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego, należy pamiętać o regularnym spłacaniu rat, co może wiązać się z pewnymi trudnościami finansowymi w przyszłości.

Podsumowując, program Kredyt 2 procent jest inicjatywą rządu, która ma na celu ułatwić założenie własnego gospodarstwa domowego. Należy jednak pamiętać, że nawet tak preferencyjny kredyt trzeba będzie spłacić, dlatego zarówno fakt skorzystania z kredytu, jak i dalsze wybory zakupowe należy dobrze przeanalizować i dopasować do własnych potrzeb i możliwości.

Czy nowy program mieszkaniowy się sprawdzi?

Omawiany program dla wielu zdaje się kolejnym rozwiązaniem, które ma świetnie wpisać się w potrzeby i problemy związane z mieszkalnictwem w Polsce. Wiemy jednak, że to nie pierwszy tego typu program i jego powodzenie zależy od wielu czynników, których działanie ocenimy dopiero za pewien czas.

Warto jednak podkreślić, że dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2% już teraz wielu młodych ludzi będzie mogło zbudować lub kupić wymarzony dom jednorodzinny albo mieszkanie z mniejszym ryzykiem kredytowym i na korzystniejszych warunkach. 

Jednym z nich jest fakt, że niestety na niekorzyść pewnej grupy społeczeństwa, ustawodawcy zdecydowali, że w przypadku bezpiecznego kredytu 2 procent, program nie obejmie osób planujących budowę domu w zabudowie bliźniaczej. Aby otrzymać bezpieczny kredyt, zainteresowani są więc zmuszeni zdecydować się na budowę lub zakup pierwszej nieruchomości w określonym typie. Dla niektórych osób może to być zniechęcające. Odpowiedzią na to może być, chociażby budowa domu w zabudowie bliźniaczej w kooperatywie mieszkaniowej. 

To innowacja prawna, która w życie weszła 1 marca 2023 roku. Polega ona na dobrowolnym zrzeszeniu kilku osób fizycznych, które wspólnymi siłami wybudują własny dom wielorodzinny, bliźniak lub nawet blok. W kooperatywie mieszkaniowej jej członkowie nie tylko finansują inwestycję, ale także biorą aktywny udział w projektowaniu i realizacji budynku. W dodatku z uwagi na utworzenie osobnej osobowości prawnej mogę one liczyć na preferencyjne warunki kredytowe, zakupu działek od gmin i innych jednostek administracji publicznej. Wszystkiego o kooperatywach budowlanych dowiesz się z naszego tekstu — tutaj.

Podsumowując, przynajmniej w założeniu, dzięki temu programowi młodzi ludzie będą mogli łatwiej spełnić swoje marzenia o posiadaniu własnego domu, czy też mieszkania. Wierzymy, że tak właśnie będzie, lecz mamy na uwadze część młodych ludzi, którzy ze względu na swoje preferencje nie skorzystają z tego programu i liczymy, że w dalszym etapie również ich potrzeby zostaną wsparte.

Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z Kredytu 2% i budową nowego domu energooszczędnego dla Twojej rodziny, odezwij się do nas. Decydując się na realizację z HausWerk, klucze do nowego domu odbierzesz jeszcze w 2023 roku, a Twoja budowa przebiegnie szybko i bez dodatkowego zaangażowania po stronie Inwestora. Nasi specjaliści już czekają na Twój kontakt.

Oficjalne informacje w ramach programu Bezpieczny Kredyt dwa procent Bezpieczny Kredyt 2% – Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Tags:
Scroll to top