Poradnik 3017mar

Wydarzenia z początku ubiegłego roku wyjątkowo mocno oddziaływały na cały rynek budowlany. Sytuacja stała się wyjątkowo trudna dla inwestorów indywidualnych, którzy w większości finansowali swoje realizacje kredytem. Z miesiąca na miesiąc sytuacja się jednak stabilizowała i na początku 2023 roku budowa nowego domu staje się już o wiele dostępniejsza. Wzrost cen materiałów budowlanych, zmienny całkowity koszt budowy, mniejsza dostępność surowców i siły roboczej to jednak problemy, które nie zniknęły. Masz w planach budowę domu? Sprawdźmy więc, jak szybko i bezpiecznie wybudować nowy dom jednorodzinny w bieżącym roku!

Rynek budowlany już od kilku lat staje przed wieloma wyzwaniami. Mimo to za każdym razem je pokonuje, zwłaszcza że potrzeby mieszkaniowe wśród naszych rodaków nie maleją. Planując budowę domu, należy jednak dobrze poznać możliwości, które oferują nam, chociażby alternatywne technologie tj. prefabrykacja drewniana, dzięki którym można wybudować dom o wiele szybciej, a jego dalsza eksploatacja może zapewniać znacznie większe oszczędności niż w przypadku domu wykonanego w tradycyjnej technologii. Jeśli zainteresowała Cię budowa domu drewnianego, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu i dodatkowe informacje, dlaczego nie warto jej dłużej odwlekać.

Czy to dobry czas na rozpoczęcie budowy nowego domu? Postaw na domy modułowe i nie narażaj się na wzrost cen materiałów budowlanych i nie tylko!

Domy modułowe od dawna z powodzeniem dominują w krajach skandynawskich, USA oraz na zachodzie Europy. W Polsce wciąż stanowią one mniejszy udział w rynku, lecz z roku na rok na budowę domu prefabrykowanego decyduje się coraz więcej Polaków. Jest tak nawet mimo tego, że budowa nowego domu jest dziś zdecydowanie trudniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Wybuch pandemii Covid-19, eskalacja konfliktu u naszych wschodnich sąsiadów, a w ich konsekwencji kryzys gospodarczy to obecnie główne problemy odbijające się pośrednio na inwestorach indywidualnych. Skłania to wielu z nich do szukania rozwiązań, które pozwolą obniżyć koszt budowy i koszt wykończenia domu oraz przeprowadzić je znacznie bezpieczniej.

Fot.1:  Realizacja projektu indywidualnego pod Warszawą. 

Rozwiązaniem jest kompleksowa budowa domu w systemie modułowym, który pozwala na postawienie domu zaledwie w kilka tygodni. To rozwiązanie, które pozwala na inwestycję bez zmartwień i niepotrzebnego ryzyka wydawania dodatkowych tysięcy złotych, które w obecnej sytuacji rynku nieruchomości jest bardzo powszechne, a większość realizacji trwa średnio około 2 lata przy budowie domu murowanego. Powierzenie prac budowlanych w ręce jednego wykonawcy to kolejny plus i brak stresów związanych z poszukiwaniem jakościowych podwykonawców, a także kontroli ich pracy. Każdy, kto budował już dom wyjątkowo doceni tą wygodę i świadomość, że cena domu zostanie od początku do końca prac na poziomie zgodnym z założonym budżetem.

Realizacja z rekomendowanym wykonawcą gwarantuje również stałą opiekę kierownika budowy dedykowanego do poszczególnego Inwestora. Pozwala on na regularną i sprawną komunikację, a także dba o jakość i terminowość wykonania każdego z etapów budowy. Dzięki temu unikamy wielu komplikacji, które w przypadku tak ważnej inwestycji nigdy nie są pożądane, a co gorszą mogą skutecznie opóźniać realizacje prac i zwiększać końcowy koszt. To osoba, która przez cały okres trwania realizacji służy również radą i chętnie dzieli się doświadczeniem zdobytym w czasie budowy dziesiątek domów, które od lat cieszą swoich mieszkańców.

Ile trwa budowa domu i jaki jest koszt budowy domu jednorodzinnego?

Wciąż wiele osób uważa, że czas budowy domu to minimum kilkanaście miesięcy, które w dodatku utożsamia się z wieloma problemami, nagłymi komplikacjami i niekończącymi się wydatkami. Należy jednak stanowczo powiedzieć, że dzisiejsze budownictwo może i w wielu przypadkach wygląda zupełnie inaczej! Czasy, gdy w budowie domu widzieliśmy wiele trudności i pokonanie poszczególnych etapów budowy było wyzwaniem, przeminęły wraz z popularyzacją nowoczesnych technologii budowlanych.

Fot.2: Montaż ściany w technologii HausWerk.

Obecnie mamy szereg możliwości, których wybór pozbawia nas zmartwień, a końcowy koszt wykonania naszych nowych czterech ścian nie zaskoczy nas w trakcie budowy. Decydując się na budowę domu prefabrykowanego gwarantujemy sobie doprowadzenie realizacji aż po stan surowy otwarty w zaledwie kilka tygodni od rozpoczęcia prac na placu i odpowiedniego przygotowania działki budowlanej. Jest tak, ponieważ prefabrykację wyróżnia fakt, iż wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych budynku odbywa się jednocześnie w specjalistycznej fabryce, gdzie cały proces przebiega w sposób zautomatyzowany. W efekcie wykonanie ścian, stropu drewnianego oraz drewnianej konstrukcji dachu zajmuje jedynie kilka dni. Równocześnie na miejscu budowy przebiega wykonanie fundamentów, a więc gotowe już ściany mogą natychmiast zostać przetransportowane i zmontowane. Na tym etapie pozostają prace z zakresu wykończenia domu do określonego stanu.

Stan surowy zamknięty zaledwie w 10 dni

Proces produkcji domów HausWerk jest elastyczny, dzięki czemu zakres działań może zostać dostosowany do wymagań i możliwości każdego Inwestora. Domy standardowo realizowane są do stanu deweloperskiego, lecz w odpowiedzi na potrzeby rynku, oferujemy realizacje w bardziej okrojonych standardach. Przykładem jest budowa domu do samodzielnego wykończenia, obejmująca zamkniętą konstrukcję, wraz ze stropami, szkieletem ścian wewnętrznych, stolarką okienną i drzwiami. Budowa domu w Stanie Surowym Zamkniętym to propozycja dla wszystkich, którzy część prac planują wykonać we własnym zakresie, jednocześnie obniżając całościowy koszt inwestycji. 

Fot.3: Konstrukcja budynku w stanie surowym otwartym. 

Realizacja do stanu deweloperskiego, zaledwie w 3 miesiące od rozpoczęcia prac budowlanych

Jasno określone i realizowane terminowo etapy budowy domu jednorodzinnego pozwalają naszym inwestorom cieszyć się z bardzo krótkiej realizacji. Jest tak, ponieważ budynki powstają w całości w naszym zakładzie produkcyjnym, a ich postawienie do stanu deweloperskiego może być skrócone nawet do 3 miesięcy od rozpoczęcia prac montażowych. Oznacza to, że w porównaniu do standardowej budowy skracamy cały proces o 80%. Szybkość prac sprawia, że przez większość czasu realizacji na placu budowy panuje cisza i porządek. Materiały dostarczane just in time to cała masa kłopotów z głowy, takich jak wpływ czynników atmosferycznych czy ryzyko ich kradzieży lub dewastacji. Dodatkowo przewidywalność kosztów daje Inwestorowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa finansowego od prac koncepcyjnych, aż po odbiór kluczy.

Fot.5: Konstrukcja budynku w stanie deweloperskim.

Projekt domu dostępny od ręki

Ogromną zaletą omawianej technologii jest również uniwersalność konstrukcyjna. Drewno jako główny materiał budowlany ma swoje ograniczenia zarówno w aspekcie fizycznych możliwości, jak i ograniczeń prawnych. Rekomendowany producent domów modułowych bez problemu dostosowuje jednak praktycznie dowolny projekt bez znacznego wpływu na zmianę powierzchni użytkowej czy innych jego walorów. Technologia budownictwa modułowego drewnianego bez problemu może służyć do wykonania nawet najbardziej wymagających domów i budynków użytkowych. Jej ograniczenia na terenie Polski pojawiają się dopiero przy określonej ilości kondygnacji lub innych aspektach, które nie dotyczą Inwestycji na własne potrzeby mieszkaniowe.

Fot.5: Przykładowa realizacja domu prefabrykowanego w Jaworznie. 

Aby wspomóc Inwestorów również na etapie wyboru projektu budowlanego, przygotowaliśmy bogate portfolio projektów gotowych, które z pewnością sprostają wymaganiom wielu osób. Projekty domów jednorodzinnych i wielorodzinnych to również wybór pozwalający na zminimalizowanie dodatkowych kosztów wynikających z projektowania konstrukcji oraz wykonanie całej realizacji w możliwie najkrótszym czasie.

Fot.6: Projekt gotowy Crux.

Zadbamy o każdy etap budowy. Możesz wybudować dom jeszcze w tym roku!

Jako rekomendowany producent domów prefabrykowanych bierzemy odpowiedzialność za całość budowy, ograniczając zaangażowanie Inwestora do niezbędnego minimum. Nie musi on martwić się poszukiwaniem specjalistów różnych dziedzin, kontraktowaniem firm budowlanych czy kontrolą ich pracowników – zrobimy to! Pozostaje jedynie wybrać projekt domu.

prefabrykowany dom pasywny aries Fot.7: Projekt gotowy Aries.

Wiecie już, jak szybko i bezpiecznie zbudować nowy dom w 2023 roku. Jeśli chcecie otrzymać dodatkowe informacje o naszej technologii lub kompleksową ofertę na realizację swojej inwestycji, to zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Tags:
Scroll to top