Panuje ogólne przekonanie, że prace budowlane zimą są ogromnie trudne i powinno się je ograniczyć do niezbędnego minimum. Gdy tylko pojawią się niskie temperatury, wiele realizacji zostaje zawieszonych, przenosi się do prac wykończeniowych lub podejmowane są inne prace wewnątrz budynku. To jednak mit, że budowa domu w tym okresie nie może wyglądać inaczej! Wszystko zależy od technologii wykonania prac budowlanych. Na rynku są już rozwiązania, które pozwalają na prowadzenie prac zimą bez względu na warunki pogodowe.
Od wielu dekad budowy w naszym kraju były wstrzymywane, gdy tylko pojawiał się pierwszy śnieg. Wielu sądzi wręcz, że istnieje coś takiego, jak sezon na budowę domu. Powodem takich opinii były ograniczenia wynikające z tradycyjnej technologii budowlanej, która do niedawna była praktycznie jedyną wykorzystywaną w kraju nad Wisłą. Dziś jest zupełnie inaczej i pogoda, którą przynosi zima, nie jest problemem lub przeszkodą nie do pokonania w trakcie realizacji inwestycji budowlanych. Oczywiście pod warunkiem, że są one realizowane w alternatywnych metodach budownictwa tj. prefabrykacja drewniana w systemie ciężkim niemieckim. Sprawdźcie, dlaczego tak jest!
Dlaczego budowa domu zimą jest z reguły wstrzymywana?
Decydując się na prowadzenie prac budowlanych w okresie zimowym i z wykorzystaniem tradycyjnych metod, należy spodziewać się wielu utrudnień wynikających z warunków atmosferycznych. Kluczowy wpływ na to ma fakt, że wszystkie prace murarskie, betoniarskie oraz tynkarskie powinny być prowadzone w dodatniej temperaturze. Wynika to z zachodzących wtedy procesów chemicznych, które są niezbędne do uzyskania określonych właściwości, parametrów technicznych zapraw murarskich, betonu, tynków czy klejów. Dla takich materiałów budowlanych optymalnymi warunkami jest wręcz temperatura w granicach 20°C, czyli taka panująca w naszym kraju zaledwie przez kilka miesięcy. Co więcej, gdy temperatura spada poniżej zera, wiele prac musi być wstrzymanych, ponieważ zamarzająca woda w mieszance betonowej, zaprawie murarskiej i tynkarskiej, kleju itp. powoduje, że te materiały po prostu przestają wiązać.
Należy pamiętać również, że budowa fundamentów zimą staje się często niemożliwa. Nie jest to regułą w ostatnich latach, ponieważ często zimy w naszym regionie niczym nie przypominają już tych sprzed lat, lecz niektóre prace i tak będą bardzo utrudnione nawet przy temperaturach na lekkim plusie, gdy grunt już i tak staje się twardszy. Wtedy też prace związane z przygotowaniem podłoża i samego fundamentu mogą stać się nie wykonalne, a przechowywanie materiałów budowlanych ryzykowne ze względu na wpływ warunków atmosferycznych, ryzyko kradzieży lub dewastacji.
Kolejnym problemem wynikającym z zastosowania takich metod budowy jest czynnik ludzki i mechaniczny. Zimą budowa domu, która zawsze wymaga precyzji i najwyższej staranności staje się narażona na ich brak. Ekipy budowlanej starają się zabezpieczać zaplecze sprzętowe oraz dbają o zapewnienie odpowiednich warunków ekipie budowlanej, lecz praca na otwartej przestrzeni przez kilka miesięcy to często wyzwanie nie do pokonania w czasie zimy.
Technologia HausWerk pozwala przeprowadzać prace budowlane zimą!
Postęp i nowe technologie wykonywania prac budowlanych sprawiają, że powyższe problemy przestają mieć znaczenie, gdy decydujemy się na alternatywne metody budowy swojego domu. Prefabrykacja drewniana daje nam możliwość budowy zimą. Zapewnia to niezwykłą szybkość realizacji, czyli zaledwie 3 miesiące od rozpoczęcia budowy domu, ograniczone do minimum prace mokre oraz krótkie i szybko realizowane etapy budowy, dzięki którym prace budowlane wykonuje się bez ograniczeń.
Fot.1: Zautomatyzowany park maszynowy w Czatkowicach Dolnych.
Budowa domu modułowego z drewna jest możliwa przez cały rok przede wszystkim ze względu na to, że ich drewniana konstrukcja jest odporna na niskie temperatury. Specjalistyczne drewno konstrukcyjne KVH zostaje wysuszone, strugane i wyselekcjonowane pod względem jakości, tak by budynek zawierał wyłącznie najwyższej jakości materiał. Co więcej, cały proces stawiania konstrukcji nie wymaga stosowania żadnych materiałów wrażliwych na niskie temperatury. W dodatku nasze ściany wraz z oknami są prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym, a następnie transportowane i montowane bezpośrednio na placu budowy. W efekcie montaż do stanu surowego zamkniętego zajmuje zaledwie kilka dni, a cała budowa domu powinna nie przekroczyć wspomnianych 3 miesięcy od rozpoczęcia prac nawet w warunkach zimowych.
Fot.2: Montaż ścian prefabrykowanych na miejscu budowy.
Jak zabezpieczyć budowę i co wykonać zimą?
Budowa domu zimą stawia przed wykonawcami wiele wyzwań. Dlatego tak wielu z nich decyduje się wtedy wykonywać prace wewnątrz budynku. Wielu zawiesza wręcz niektóre prace budowlane, jednak wciąż wiele inwestycji się toczy. Pozwala na to stosowanie odpowiednich i renomowanych materiałów budowlanych i powierzenie swojej budowy doświadczonemu wykonawcy.
Producenci materiałów budowlanych zapewniają, że ich wyroby nie są podatne na określone warunki pogodowe, a co za tym idzie, ich zastosowanie jest w pełni bezpieczne i gwarantuje taką samą jakość. Mimo to latem, jak również i zimą warto też zadbać o zabezpieczenie materiałów budowlanych. Rzecz jasna to problem, który dotyczy jedynie inwestorów, którzy swoje budowy realizują w tradycyjny sposób i są zmuszeni prowadzić prace murarskie, które często zajmują wiele dni i na każdym kroku narażone są na wady i zmniejszenie końcowej trwałości konstrukcji.
Na budowie domu jednorodzinnego w nowoczesnej technologii prefabrykacji nie ma tego problemu z uwagi na wspomniany proces budowy. Montaż każdej z przegród na bieżąco po jej dostarczeniu na plac budowy minimalizuje jakiekolwiek ryzyko, a zimowe prace budowlane niczym nie różnią się wtedy o tych prowadzonych w połowie czerwca. Dlatego też montaż, jak i prace wewnątrz budynku wykonywane są zgodnie z harmonogramem i bez przeszkód, a ewentualne komplikacje wynikają jedynie ze skrajnych warunków. Takie sytuacje się zdarzają, ponieważ wciąż należy zabezpieczyć w odpowiedni sposób budynek, chociażby w czasie dni, kiedy nie toczą się żadne prace. Bywa tak, że to właśnie wtedy warunki atmosferyczne drastycznie się zmieniają, przez co uniemożliwiony może zostać np. dojazd dźwigu lub zagrożone bezpieczeństwo pracowników.
Fot.3: Przykład naszej realizacji, której montaż przebiegał w warunkach niskich temperatur.
Budowa domu w niskiej temperaturze — to możliwe i bezpieczne
Wiecie już, że planując budowę domu, należy zapoznać się ze wszystkimi zagrożeniami i zaletami wynikającymi z technologii, w której chcemy budować. Uznawany przez wielu sezon budowlany nie musi nas dotyczyć, jednak tylko wtedy, gdy nasz wybór padnie na nowoczesne technologie budownictwa, właśnie jak ta, którą oferuje HausWerk.
To wielka zaleta, ale i oszczędność. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy od kilku lat ceny materiałów budowlanych potrafią drastycznie zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Niepożądane przestoje na placu budowy mogą wiec niepotrzebnie narazić inwestorów na dodatkowe koszta, których budowa domu drewnianego nie spowoduje. Dlatego od wielu lat obserwujemy trend, w którym wielu nowych, świadomych inwestorów wybiera alternatywne dotąd metody budowlane. Alternatywne, ale jedynie z nazwy, ponieważ od wielu lat są one z powodzeniem stosowane na zachodzie, czy w Skandynawii, gdzie też często stanowią większość budowanych domów jednorodzinnych.
Wiecie już, że dzięki postawieniu na budowę nowoczesnego domu energooszczędnego, Wasza budowa nie będzie podlegać sezonowości. Dlatego nie ma powodów, by zwlekać z realizacją swoich marzeń do wiosny. Już dziś prześlijcie do nas swój wymarzony projekt domu, a my wybudujemy Wasz nowy dom!