O nas 1728czekredyt 2 procent

3 lipca bieżącego roku wystartuje nowy program mieszkaniowy polegający na oferowaniu dopłat do kredytów hipotecznych pod nazwą Bezpieczny Kredyt 2%. To oferta dla osób, które chciałyby wziąć kredyt na swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Udzieleniem bezpiecznego kredytu zajmą się banki, które podpiszą umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadzą produkt do swojej oferty. Jego korzyści z punktu widzenia konsumentów opierać będą się o otrzymywanie dopłat do rat kredytu będących różnicą między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Sprawdź, na jakich zasadach działa program Kredyt 2 Procent, kto może starać się dofinansowanie rat kredytu oraz jaka kwota kredytu hipotecznego zaciągniętego poprzez udział w tej inicjatywie ustawodawców jest możliwa?

Warunki programu bezpieczny kredyt 2 procent — na czym polega bezpieczny kredyt, wysokość kredytu i wkładu własnego, oprocentowanie kredytu i wiele innych.

Zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego zawsze był wyzwaniem dla sporej części osób, zwłaszcza tych, które są na początku drogi zawodowej. Obecnie przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Dlatego też ustawodawcy przygotowali program Bezpieczny Kredyt 2 procent, czyli kolejną z inicjatyw, która ma pobudzić rynek nieruchomości w dobie kryzysu mieszkalnictwa w kraju i ułatwić zwłaszcza młodych ludziom, zdobycie tzw. własnych czterech ścian.

Program przewiduje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na budowę nowego domu jednorodzinnego lub pierwszy zakup mieszkania w wysokości od 500 do 600 tysięcy złotych i jest finansowany z budżetu Państwa oraz środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki te przeznaczone są na sfinansowanie kosztów poniesionych przez banki w związku z udzielonymi kredytami hipotecznymi w ramach projektu. Dopłaty będą przysługiwały przez 10 lat, a minimalny okres kredytowania jest o 5 lat dłuższy.

Bezpieczny kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka wspomniany warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. Z kolei w przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Przy czym maksymalny wkładem własnym kredytobiorcy niewliczanym w kwotę kredytu może być kwota do 200 tys. zł. Bezpieczny kredyt hipoteczny można otrzymać na mieszkania i domy zarówno z rynku pierwotnego, wtórnego, jak i wznoszone przez kredytobiorcę (w przypadku domów), a w dodatku program nie przewiduje limitu cen za 1 m2 mieszkania/domu.

Kredyt 2% na budowę lub zakup domu.

W wielu źródłach poruszających wspomnianą tematykę otrzymujemy informacje sugerujące, że bezpieczny kredyt dotyczy głównie mieszkalnictwa wielorodzinnego. To błąd, ponieważ ustawodawca nie ogranicza przysługiwania dopłat jedynie do osób chcących złożyć wniosek, by poprzez kredyt pierwsze mieszkanie sfinansować.

W przypadku bezpiecznego kredytu możemy mówić zarówno o zakupie mieszkania, jak i budowie lub zakupie domu jednorodzinnego, bliźniaka, czy w zabudowie szeregowej. Kluczowym w tym przypadku jest utworzenie nowego gospodarstwa domowego kredytobiorcy, który właśnie dzięki pozyskaniu finansowania na warunkach oprocentowania bezpiecznego kredytu będzie miał ku temu możliwości.

Na co należy uważać przy kredycie 2%?

Kredyt 2% to atrakcyjna oferta finansowa, która już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem osób planujących założenie swojego gospodarstwa domowego. Jednak istnieją pewne warunki i ograniczenia, których należy przestrzegać, aby uniknąć utraty dopłat przez cały okres spłaty kredytu. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mogą mieć wpływ na korzystanie z programu Bezpieczny Kredyt 2% jeszcze zanim zdecydujesz się zaciągnąć bezpieczny kredyt.

Najważniejszym aspektem jest terminowe regulowanie rat kredytu hipotecznego. Jeśli w dniu zapadalności raty nie posiadasz wystarczających środków na koncie, rata zostanie zaksięgowana dopiero po uzupełnieniu konta. Warto jednak pamiętać, że w takiej sytuacji tracisz dopłaty do raty w danym miesiącu. Ponadto w przypadku regularności opóźnień, ewentualne konsekwencje mogą skutkować nawet utratą całości świadczenia. 

Ważne jest również zachowanie uwagi w przypadku różnych czynności związanych z nieruchomością. Sprzedaż nieruchomości, wynajem lub użyczenie, zmiana sposobu użytkowania lokalu czy nabycie innej nieruchomości mieszkalnej (poza dziedziczeniem) mogą skutkować utratą dopłat. Podobnie zbyt duża nadpłata kredytu, brak zamieszkania w nieruchomości przez okres 24 miesięcy, ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czy zatajenie posiadania nieruchomości mogą mieć negatywne konsekwencje nie tylko związane z utratą dopłat w ramach programu, ale również idące daleko dalej konsekwencje cywilnoprawne.

Czy kredyt 2% można wziąć na budowę domu modułowego?

Bezpieczny kredyt o stopie 2% może być z powodzeniem wykorzystany przy budowie domu modułowego, co stanowi świetną opcję dla osób poszukujących nowoczesnego i energooszczędnego rozwiązania. Krótszy czas realizacji, wysoka jakość wykonania oraz oszczędności energetyczne są niezaprzeczalnymi zaletami tego typu budownictwa.

Kredyt o stopie 2% może być szczególnie atrakcyjny dla osób planujących budowę własnego domu, ponieważ niskie koszty finansowania mogą znacznie wpłynąć na ostateczne koszty budowy. W tym wypadku również wybór nieporównywalnie szybszej i bardziej komfortowej budowy domu nowoczesną metodą prefabrykacji drewnianej staje się jeszcze korzystniejszy. Jest tak, ponieważ taki dom może powstać już zaledwie po 3 miesiącach od rozpoczęcia prac ziemnych, co w porównaniu do około 2 lat budowy w wypadku domu murowane stanowi gigantyczną przepaść. Budowa domu modułowego polega na wykorzystaniu gotowych ścian, które są wcześniej zbiorczo przygotowywane w fabryce, a następnie montowane na placu budowy. W kontekście kredytu daje to również ogromny komfort znajomości wszystkich wydatków jeszcze przed przysłowiowym wbiciem pierwszej łopaty. Precyzyjnie określony budżet pozwoli już na etapie określania zdolności kredytowej, dopasować wysokość kredytu i wkładu własnego, bez martwienia się o nowe koszty w trakcie prac.

Oprócz tego taki wybór sprawia, że inwestor nie jest narażony na wpływ galopującej obecnie w naszym kraju inflacji, która na przestrzeni kilku miesięcy nie przeniesie się tak bardzo na ogólne koszty, jak w wypadku kilku lat.

Podsumowując, budowa domu modułowego to innowacyjne i energooszczędne rozwiązanie, które można z powodzeniem zrealizować przy wsparciu w ramach programu Kredyt 2%. Mnóstwo zalet tej technologii w połączeniu z możliwością korzystnego finansowania sprawiają, że naszym zdaniem najbliższy czas znacznie spopularyzuje rozwiązania oferowane m.in. przez HausWerk na polskim rynku. Zobaczcie kilka projektów, które wytypowaliśmy dla osób chcących rozpocząć budowę domu jednorodzinnego z kredytem 2 procent:


domek prefabrykowany vela

dom drewniany prefabrykowany aquila

Czy kolejny program preferencyjnych warunków kredytu hipotecznego i wsparcia w budowie lub zakupie domu, czy mieszkania realnie przyczyni się do poprawy sytuacji mieszkaniowej w kraju?

Wnioski o pozyskanie kredytu hipotecznego zaciągniętego w ramach programu można składać od poniedziałku 3 lipca 2023 roku. Szacuje się, że dzięki dopłatom rata kredytu mieszkaniowego będzie na tyle atrakcyjna, że będzie to jedna z pierwszych naprawdę skutecznych inicjatyw pobudzania rynku nieruchomości w Polsce. Jeszcze przed jej startem banki zajmujące się udzieleniem bezpiecznego kredytu szacowały, że dzięki wprowadzeniu tego programu, sprzedaż mieszkań w bieżącym roku wzrośnie o około 20 tys. sztuk. Oznaczałoby to nie tylko ułatwienia po stronie inwestorów indywidualnych, ale również znaczne pobudzenie runku budowlanego w dobie panującego już od jakiegoś czasu kryzysu w tej branży.

Mimo wielu lat działania programu pierwsze mieszkanie i tym podobnych, wciąż wielu Polaków posiada niezaspokojone marzenie o kupnie własnego mieszkania lub domu. To efekt nie tylko nieskuteczności wspomnianych programów, ale również zapotrzebowania mieszalnego, które od lat jest ciągłym problemem w naszych realiach. Tym razem może ono stać się rzeczywistością, dzięki możliwości skorzystania z kredytu o niskiej stopie procentowej 2%. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i masz pytania o oprocentowanie kredytów hipotecznych, kredyt 2 procent, a może chcesz sprawdzić kalkulator kredytu hipotecznego, to zapoznaj się z ofertą naszego partnera — Expander. Więcej na ten temat — Bezpieczny kredyt 2%: Na czy polega, wysokość raty, dla kogo? (expander.pl).

Więcej informacji nt. programu Bezpieczny Kredyt dwa procent Bezpieczny Kredyt 2% – Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Tags:
Scroll to top