O nas 1722sie

Prawie każdy z nas marzy o posiadaniu własnego domu. Jednakże, zanim przystąpimy do realizacji naszych planów i budowy wymarzonego projektu domu jednorodzinnego, musimy najpierw dobrze zastanowić się nad tym, jak pozyskać finansowanie budowy domu. To bardzo ważne, ponieważ koszty budowy domu statystycznie rosną z roku na rok. Na szczęście z pomocą śpieszy mnóstwo programów dofinansowania, ulg i funduszy wspierających budowy domu z zachowaniem ochrony środowiska, czy też możliwości wzięcia kredytu hipotecznego. Wiele z tych rozwiązań przy dobrym wykorzystaniu ich możliwości może pozwolić na oszczędności rzędu wielu tysięcy złotych. Sprawdź, jakie możliwości dofinansowania budowy domu czekają na Ciebie!

Różne rządy i inne podmioty administracyjne od lat wprowadzają w życie zmiany wspierające budowę domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Rozmaite ruchy prawne i nowelizację mają zapewniać wsparcie np. w ramach programu czyste powietrze, dofinansowania zakupu pompy ciepła, korzystne oprocentowanie kredytu do budowy domu tj. Bezpieczny Kredyt 2% i wiele innych. Mają one na celu nie tylko ułatwiać budowę domów energooszczędnych, ale również stwarzać możliwości po stronie inwestorów i dbać o pobudzanie rynku budowlanego zwłaszcza w dobie kryzysu. Niestety bardzo często są to możliwości skierowane do wybranych grup beneficjentów. Wspólnie ze specjalistami z Expander, dzięki którym nasi klienci mają za sobą mnóstwo wybudowanych domów finansowanych w różnej formie, przygotowaliśmy dla Was zbiór najważniejszych informacji dotyczących finansowania budowy.

Jak otrzymać dofinansowanie budowy domy?

Budowa swojego własnego domu to często największa inwestycja w życiu, dlatego możliwość dofinansowania budowy niezmiennie interesuje znaczną większość inwestorów. Koszty liczone w setkach tysięcy złotych, a czasem i kilku milionach oznaczają, że nie każdego stać na taki wydatek, zachowując jednocześnie stały komfort życia. Właśnie dlatego ogromną popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju dotacje i ulgi pozwalające, choć częściowo pokryć te wydatki. Różnią się one w zależności od wysokości dofinansowania, wytycznych programów, a także założeń, które właśnie taki program ma. Zgodnie z potrzebami rynku i trendem ochrony środowiska, który coraz częściej obserwujemy również w budownictwie, najwięcej możliwości daje nam przede wszystkim postawienie na nowoczesne i energooszczędne technologie budowlane oraz wyposażenie naszego budynku w szereg systemów i urządzeń, które mają na celu stanowić bardziej energooszczędne źródła ciepła, czy też energii.

Fot.1: Przykład domu z wykorzystaniem form energooszczędnego pozyskiwania ciepła i energii w Wieliczce.

Możliwości finansowania domów energooszczędnych.

Większość programów dofinansowania budowy domu świetnie wpisuje się właśnie w oferowaną przez HausWerk technologię domów energooszczędnych prefabrykowanych. Poniżej opiszemy przykładowe rozwiązania, które pozwalają uzyskać nawet do wielu tysięcy złotych dofinansowania budowy.

Kredyty hipoteczne

Najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą finansowania budowy domu są kredyty hipoteczne. Dają one możliwość uzyskania większej sumy pieniędzy do finansowania swojej inwestycji, co umożliwia wybudowanie większego i bardziej przestronnego domu. Warto pamiętać, że w przypadku kredytów hipotecznych decyzja o przyznaniu finansowania oraz jego oprocentowanie zależą od zdolności kredytowej, oraz historii kredytowej klienta. W przypadku inwestorów decydujących się na budowę z HausWerk, zapewniamy stałą współpracę ze specjalistami Expander, którzy pomogą w wyborze najlepszej oferty kredytowej, a także wynegocjują najkorzystniejsze warunki kredytowania.

Więcej nt. kredytów z HausWerk i Expander – Kredyt na budowę domu – Domy Prefabrykowane HausWerk

Fot.2: Energooszczędny dom od HausWerk.

Program „Bezpieczny Kredyt 2%”

Jednym z najciekawszych programów dla osób planujących budowę domu jest „Bezpieczny Kredyt 2%“. Program ten został uruchomiony przez rząd, w celu wsparcia rodzin i ludzi młodych, którzy planują zakup lub budowę własnego domu. Jego korzyści z punktu widzenia konsumentów opierać będą się o otrzymywanie dopłat do rat kredytu hipotecznego. Program przewiduje możliwość uzyskania kredytu hipotecznego na budowę nowego domu jednorodzinnego lub pierwszy zakup mieszkania w wysokości od 500 do 600 tysięcy złotych i jest finansowany z budżetu Państwa oraz środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Więcej o Kredycie 2% – Jak zbudować dom na Bezpieczny Kredyt 2 Procent? – Domy Prefabrykowane HausWerk

Budowa domów w zabudowie bliźniaczej w kooperatywie mieszkaniowej

Inną atrakcyjną opcją dla osób planujących postawienie własnego domu jest budowa domów w zabudowie bliźniaczej w kooperatywie mieszkaniowej. Kooperatywa mieszkaniowa to nowa forma inwestowania, która zyskuje coraz większą popularność w Polsce, a od lat znana jest w wielu krajach Europejskich. To forma współwłasności nieruchomości, w której udziały nabywają osoby zainteresowane budową. Kooperatywa mieszkaniowa jest zawiązywana przez grupę osób, które najczęściej chcą zbudować domy jednorodzinne lub bliźniacze na działkach, które nabyły od danej gminy lub prywatnego właściciela. Kooperatywa jest formalnie rejestrowana na bazie umowy kooperatywy mieszkaniowej lub spółki cywilnej, a jej członkowie stają się współwłaścicielami nieruchomości, na której mają powstać domy. Taka forma inwestycji niesie ze sobą mnóstwo oszczędności administracyjnych, projektowych i wykonawczych całego przedsięwzięcia.

Więcej informacji o budowie w kooperatywie mieszkaniowej – Szukasz działki do budowy domu lub inwestycji? Sprawdź, jak kupić działkę od gminy i zbudować dom w kooperatywie mieszkaniowej. – Domy Prefabrykowane HausWerk

Dofinansowania w ramach programu “Czyste Powietrze”

Jedną z najpopularniejszych form dotacji jest program Czyste Powietrze. W ramach programu finansowanie może zostać pozyskane w ramach działań mających wspomóc walkę ze smogiem zwłaszcza w regionach podmiejskich, lecz program działa bez różnic na terenie całego kraju. W przypadku budowy domu beneficjent może otrzymać dotację na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) lub mikroinstalacji fotowoltaicznej. Pozwala uzyskać nawet do 30 tys. zł. do zakupu domu energooszczędnego bądź do 50 tys. zł. do kredytu budowy domu.

„Mój prąd” – dofinansowanie fotowoltaiki

Świetnym sposobem na pozyskanie dodatkowego wsparcia budowy domu jednorodzinnego jest program „Mój Prąd”. Daje on możliwość pozyskania 50% środków przeznaczonych na inwestycję w fotowoltaikę, a ponad to obejmuje dofinansowanie do magazynu ciepła czy magazynu energii elektrycznej. W tym programie można uzyskać nawet do 16 tys. zł, a co ważne jego działanie potrwa do końca 2025 r..

„Moje ciepło” – dofinansowanie pompy ciepła

Jego celem jest wspieranie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i energetyki prosumenckiej, a więc obejmuje to zakup energooszczędnego źródła ciepła do budowanego właśnie budynku w formie pompy ciepła. Skorzystać z niego mogą jedynie osoby fizyczne będące właścicielami nowych obiektów mieszkalnych jednorodzinnych, które mają podwyższony standard energetyczny. Maksymalna kwota dofinansowania to w tym przypadku 21 tys. zł.

„Moja woda” – dla retencji wody

Na koniec, można starać się również o fundusz ochrony środowiska o nazwie Moja Woda. Pozyskane z niego pieniądze można przeznaczyć na przedsięwzięcia mające na celu zwiększenie retencji na terenach posesji przy budynkach jednorodzinnych. Program będzie realizowany jedynie do 30 czerwca 2024 r. Program pozwala uzyskać do 5 tys. zł dotacji.

Możliwości finansowania budowy domu, a wybór projektu domu i wykonawcy

Jak widać głównym kryterium przy wyborze, ale i dopuszczeniu do jakiejkolwiek formy pozyskania dodatkowych funduszy na budowę domu jest jego energooszczędność. W zależności od programu opiera się ona na innej zalecie budynku, w którym zamieszkamy, lecz taki kierunek podmiotów administrujących środkami publicznymi jasno wskazuje na jakie domy najbardziej opłaca się postawić. Liderem pośród właśnie takich domów na rynku od dawna są domy drewniane bazujące na technologiach szkieletowych lub modułowych. Gwarantują one nie tylko nieporównywalną szybkość realizacji, ale i szereg cech pozwalających dzięki wykorzystanym materiałom i przegrodom, obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domu, co samo w sobie przekłada się na niższe wydatki związane z jego eksploatacją.

Fot.4: Realizacja HausWerk w podkrakowskim Rudnie.

Wiedząc o tym i mając na uwadze również zaostrzające się z roku na rok przepisy prawa budowlanego, warto lepiej poznać ofertę domów, które od kilkudziesięciu lat stanowią ogromny odsetek budowanych konstrukcji (nawet biurowych) w Skandynawii i na zachodzie Europy. Tym bardziej, gdy w ramach budowy takiego domu, możemy pozyskać inne źródła finansowania budowy, a dzięki krótkiej i komfortowej realizacji, będziemy mogli cieszyć się nowym domem nawet po 3 miesiącach od rozpoczęcia realizacji.

 

Planujesz budowę domu i chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto postawić na energooszczędną technologię prefabrykacji drewnianej? Sprawdź więcej tekstów o naszej ofercie:

  1. Budowa nowego domu — Jak zrobić to szybko i bezpiecznie w 2023 roku? – Domy Prefabrykowane HausWerk
  2. Jak zapewnić sobie zdrowy mikroklimat w domu? – Domy Prefabrykowane HausWerk
  3. Dom prefabrykowany — najważniejsze pytania i odpowiedzi specjalistów – Domy Prefabrykowane HausWerk
Tags:
Scroll to top