O nas 1723sie

17 sierpnia 2023 roku sejm przyjął nowelizację ustawy o prawie budowlanym, która pozwoli budować dom bez pozwolenia o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych. To kolejna zmiana na przestrzeni ostatnich miesięcy, która ma na celu ułatwić możliwości budowy domu jednorodzinnego. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie jeszcze w tym roku, lecz do ich wprowadzenie niezbędna jest jeszcze akceptacja Senatu i Prezydenta RP.

Według wyczekiwanych przez wielu i przyjętych w ostatnim czasie przepisów ułatwiających budowę każdy z nas będzie mógł postawić dom bez pozwolenia na budowę o metrażu znacznie przewyższającym dotychczasowe 70 mk2 powierzchni zabudowy. Nowe przepisy nie określają wręcz limitu powierzchni budynku, a jedynie ograniczają ilość jego kondygnacji. W rezultacie może oznaczać to nawet likwidowanie pozwoleń, które znamy dotychczas, ponieważ lwia część budowanych w naszym kraju domów jednorodzinnych nie będzie wymagała takowego. Sprawia to, że planowanie budowy domu w 2023 r. i kolejnych będzie znacznie prostsze, a uproszczona procedura budowy skróci czas ubiegania się o dopięcie niezbędnych kwestii administracyjno-projektowych, a w konsekwencji i cały proces.

Dom bez pozwolenia na budowę — nowelizacja prawa budowlanego

Już od 3 stycznia 2022 r. Polacy mogą wybudować wolnostojące budynki do 70 m2 zabudowy w uproszczonej procedurze, a więc na podstawie ułatwionego zgłoszenia o rozpoczęciu prac budowlanych oraz bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. W dodatku ustawodawcy opublikowali na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego kilkadziesiąt zupełnie darmowych projektów budowlanych, które w pełni spełniają formalności do budowy domu bez pozwolenia. Dzięki temu projekt może sprawnie działać już od kilkunastu miesięcy i ułatwiać wybudowanie domu bez pozwolenia.

Na bazie obserwacji rynku, program budowy domu bez pozwolenia został rozszerzony o większe, a co za tym idzie znacznie popularniejsze w naszym kraju projekty domów jednorodzinnych. To właśnie domów o metrażu w zakresie 120 – 180 metrów powierzchni zabudowy powstaje w Polsce najwięcej. Stąd dalsze zmiany mające na celu m.in. pobudzenie rynku budowlanego w czasie wciąż trwającego kryzysu. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, po zmianach obiekty budowlane bez pozwolenia na budowę to będą budynki:

  • o dowolnej powierzchni zabudowy,
  • mające maksymalnie 2 kondygnacje,
  • wolnostojące,
  • których obszar oddziaływania w całości mieści się na działce lub działkach, na których dom został zaprojektowany,
  • stawiane w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych (nie na sprzedaż lub wynajem).

Resort podkreślił jednak, że ostatni zapis nie wyklucza późniejszej sprzedaży czy wynajmu domu. Zapis stanowi jednak ochronę inwestorów indywidualnych przed sytuacją, gdy deweloperzy budujący domy bez pozwolenia stanowili, by pewnego rodzaju blokadę rynku i zwiększali zapotrzebowanie oraz koszty, chociażby materiałów budowlanych. Jest to w pełni zgodne z założeniem inicjatywy, dzięki czemu wybudowanie domu bez pozwolenia skierowane jest jedynie do inwestorów indywidualnych. Dla jasności potwierdzamy zatem, że prywatny inwestor po ukończeniu budowy może robić z domem, co zechce.

Zgłoszenie budowy i inne zasady wznoszenia domów po zmianie przepisów

W ramach zmian dotyczących projektów domów powstających na zgłoszenie, niewielkie zmiany nastąpią w samym procesie formalności budowy domu bez pozwolenie i samej budowie. Wciąż obowiązywać będzie możliwość rozpoczęcia jej bez uzyskania pozwolenia, a jedynie na zgłoszenie budowy pod warunkiem, że będzie ona zgodna z zapisami miejscowego zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, warunki zabudowy będą wydawane w przyśpieszonym terminie, czyli do 21 dni. Pojawi się jednak obowiązkowe zatrudnienie kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Zapewni to jednak większe bezpieczeństwo i ułatwi koordynację wszystkich prac, tak by nie obawiać się o jakość i zgodność inwestycji z przepisami.

Projekty domów bez pozwolenia na budowę

Do kolejnych korzyści, które szykuje ustawodawca, z całą pewnością trzeba zaliczyć nowo powstającą bazę projektów budowlanych, które będą dostępne całkowicie za darmo. W trwającym już procesie konkursowym pojawiło się już teraz blisko 100 prac, a potrwa on jeszcze do 5 września. Dopiero na bazie wszystkich zgłoszeń wyłoniona zostanie ogólnodostępna baza domów spełniających wszystkie normy i kryteria. Z komunikatu ministra Waldemara Budy wiadomo, że taka baza zostanie przekazana w ręce potencjalnie zainteresowanych jeszcze w 2023 roku.

Fot.3: Projekt gotowy Aquila.

Oczywiście to nie jedyne projekty budowlane, które będą spełniać przepisy na budowę domów bez pozwolenia. W ofercie HausWerk już teraz znajdziecie szereg projektów gotowych, które bez obaw można budować wedle obecnie obowiązujących norm domu do 70m2 na zgłoszenie oraz takie, które w pełni będą zgodne z wymogami budowy domu bez pozwolenia po nowelizacji ustawy. Sprawdźcie nasz ostatni artykuł nt. domów do 70 metrów (Dom do 70 m2 na zgłoszenie. Budowa bez pozwolenia nawet w kilka miesięcy. – Domy Prefabrykowane HausWerk) oraz bazę projektów gotowych — Projekty Gotowe – Domy Prefabrykowane HausWerk

Fot.4: Projekt gotowy Crux.

Kiedy nowe prawo budowlane wejdzie w życie?

Co prawda przepisy na budowę domów bez pozwolenia zostały już zaakceptowane przez Sejm, lecz do ich wejścia w życie przyjdzie nam jeszcze chwilę zaczekać. Najwyższa izba parlamentu nie przedstawiła dokładnej daty, lecz przed nową ustawą jeszcze wymagana akceptacja po stronie Senatu i Prezydenta RP. Z wielu przyczyn proces ten może potrwać dłużej niż wielu, by chciało. Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewniał jednak, że Polacy będą mogli wykorzystywać nowe procedury budowlane jeszcze w bieżącym roku.

 

Więcej nt. nowelizacji prawa budowlanegoDomy bez pozwolenia – bez ograniczenia powierzchni. Ułatwiamy Polakom budowę domów – Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Tags:
Scroll to top