Poradnik 282gruzdrowy mikroklimat w domu

Budując dom, musimy pamiętać, że spędzimy w nim około połowę naszego życia. Wiedząc o tym, nie możemy zlekceważyć żadnego z ważnych czynników, które będą wpływać na odpowiedni mikroklimat wnętrz i komfort ich użytkowania. Zwłaszcza gdy jakość powietrza w naszym regionie nie jest najlepsza, a wśród naszych mieszkańców znajdują się osoby z alergią lub astmą, dla których należy szczególnie zadbać o odpowiedni klimat wewnątrz naszego przyszłego domu.

Sprawdź więc jak zapewnić sobie najlepsze warunki wnętrza, a co za tym idzie zdrowy dom dla całej rodziny!

W ostatnich latach świadomość na temat jakości powietrza, którym oddychamy, stale rośnie. Jesteśmy świadkami przemiany energetycznej, której celem jest poprawa klimatu zarówno w skali najbliższego otoczenia, jak i całej planety. Na rynku jest wiele systemów, które dzięki odpowiednim czujnikom ostrzegają nas, gdy poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz, a także w naszych domach przekracza przyjęte limity. Naprzeciw tak rosnącym potrzebom wychodzi m.in. technologia HausWerk, która dzięki zastosowaniu materiałów najwyższej jakości i o optymalnych właściwościach dla zapewnienia dobrej jakości powietrza, pozwala już na etapie wyboru technologii wyraźnie ułatwić sobie zadbanie o mikroklimat wewnątrz całego budynku. 

Czym jest zdrowy mikroklimat w domu?

Każdy budynek posiada swój własny mikroklimat, na który składają się m.in. odpowiednia wilgotność powietrza, temperatura i wentylacja, które pozwalają, chociażby stworzyć dobre warunki do poprawy jakości powietrza oraz eliminują zagrożenia związane z pojawianiem się zanieczyszczeń, grzybów i wielu innych czynników szkodzących naszemu zdrowiu. To niezwykle ważne, zwłaszcza gdy nasi domownicy są alergikami, astmatykami lub cierpią na inne choroby dróg oddechowych. Dlatego dla zapewnienia ich dobrostanu wymagana jest wysoka jakość powietrza przez cały czas. 

O jakości powietrza we własnym domu nie możemy zapominać tym bardziej, gdy mieszkamy w miejscu o dużym stężeniu smogu i wielu innych zanieczyszczeń, czyli chociażby w dużych miastach lub strefach przemysłowych tj. Śląsk i Małopolska, należące do jednych z rekordzistów pod względem złej jakości powietrza.

Fot.1: Kolejny zdrowy dom dzięki technologii HausWerk, który powstaje w Jaworznie.

Jak zadbać o wilgotność powietrza i mikroklimat pomieszczeń m.in. dzięki wentylacji mechanicznej?

Niestety panująca w domach naturalna wentylacja, zwłaszcza tych klasycznych murowanych nie sprosta zadaniu zapewnienia świeżego powietrza w całej kubaturze budynku. W zasadzie z uwagi na specyfikę tego typu konstrukcji i właściwości wykorzystanych do ich budowy surowców, które wyjątkowo mocno ograniczają wymianę powietrza, a co za tym idzie naturalnego zastępowania zanieczyszczonego świeżym i regulacji poziomu wilgotności, staje się to wręcz niemożliwe. O wiele lepiej pod tym względem prezentuje się taki proces w domach zbudowanych z drewna. Jest tak, ponieważ ma ono wyjątkową zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności powietrza. To w połączeniu z zastosowanymi przegrodami otwartymi dyfuzyjnie sprawia, że w domach nie jesteśmy narażeni m.in. na występowanie wykwitów pleśni i grzybów oraz chociażby towarzyszącemu nadmiernej wilgoci nieprzyjemnemu zapachowi. 

Jednak aby w pełni efektywnie zadbać o zapewnienie we wszystkich pomieszczeniach zdrowego mikroklimatu, rekomendowane jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, której zadaniem będzie stały monitoring jakości powietrza. Montaż takiego systemu, w który działa przez całą dobę i zapewnia nieustanny ruch powietrza w całej powierzchni budynku, sprawia, że jego mieszkańcy mogą cieszyć się z wyjątkowego komfortu życia na co dzień.

Fot. 2: Pompa ciepła zastosowana w jednej z naszych realizacji.

 

Warto zwrócić uwagę również na plusy wynikające z pracy rekuperatora. Jak sama nazwa urządzenia wskazuje, odpowiada ono za proces rekuperacji powietrza, a więc odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Polega to na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego, dzięki czemu odpowiednia temperatura uzyskiwana jest znacznie mniejszym kosztem i efektywniej. Tak energooszczędny i zdrowy dom gwarantuje nam spokojną i bezpieczną eksploatację na lata, co jest niezwykle ważne w dobie tak dużych zmian na rynku energii.

 

Zdrowy dom, który pozwoli Ci oddychać pełną piersią.

Decydując się na budowę własnego domu, jako pierwsze pojawia się przed nami pytanie o wybór technologii budowlanej. Również i ta decyzja może mieć ogromnie ważne znaczenia dla zdrowego i komfortowego użytkowania budynku przez kolejne wiele lat. Dzieje się tak, ponieważ obecnie najpopularniejsze metody budowy domów w Polsce opierają się na wykorzystaniu mnóstwa chemii budowlanej i pracach mokrych, które wymuszają nie tylko sezonowanie konstrukcji na poszczególnych etapach realizacji, ale również przekładają się na dalsze użytkowanie. Mimo że dostępne na rynku materiały budowlane przechodzą liczne testy i są na ich podstawie dopuszczane do użytku, niektóre z nich mogą mieć większy lub mniejszy wpływ na pogarszające się zdrowie i samopoczucie ludzi. Wiele z podstawowych materiałów wykorzystywanych m.in. przy budowie domu murowanego może wywoływać uczulenia u alergików lub w długofalowym użytkowaniu w inny negatywny sposób wpływać na zdrowie mieszkańców.

Rzecz jasna nie jest to warunek obligatoryjny przy realizacji swojej inwestycji za pomocą tradycyjnych technologii budowlanych, lecz takie zdarzenia nie są również rzadkością i potrafią nieść za sobą wiele konsekwencji. Dlatego warto świadomie rozważać wybór, które obecnie dają alternatywne technologie budowlane tj. prefabrykacja drewniana. Pozwalają one na budowę praktycznie wyzbytą prac mokrych, chemii budowlanej i innych potencjalnie szkolnych materiałów. Dzięki temu już na samym starcie naszej budowy może zadbać o siebie i swoją rodzinę. 

 

Prefabrykacja drewniana, czyli zdrowy dom.

Z pewnością hasło zdrowy dom będzie od teraz jeszcze mocniej kojarzyć Ci się z budynkami wykonanymi z drewna. Świadomość o tym, jak zadbać o optymalny mikroklimat pomieszczeń w naszych domach jeszcze przed wyborem projektu i technologii budowlanej pozwoli dokonać możliwie najlepszego wyboru.

Fot.2: Przykład realizacji pod Warszawą.

 

Dlatego, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej technologii i jej charakterystyce, sprawdźcie pozostałe artykuły lub skontaktujcie się z naszymi specjalistami.

Tags:
Scroll to top