Energooszczędność, dbałość o środowisko i ograniczenie naszego wpływu na zmiany klimatyczne to jeden z głównych kierunków rozwoju krajów UE. Ograniczenia emisji CO2 i zużycia energii wprowadzane pod postacią norm mają bezpośredni wpływ wiele branż, a w tym budownictwo. W 2021 roku weszły w życie przepisy dotyczące nowych norm parametrów cieplnych budynków oraz maksymalnego rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną. Należy się też spodziewać, że to nie ostatnie tego typu zaostrzenie wytycznych dot. energooszczędności budynków w kolejnych latach. Dom to zazwyczaj jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu i bez wątpienia należy ją przemyśleć także pod kątem energooszczędność, co zaowocuje w przyszłości brakiem zmartwień kosztowne remonty czy rosnące z miesiąca na miesiąc rachunki.
Współczynnik U i Ep
Zmiana powodująca zaostrzenie przepisów dotyczących energooszczędności budynków w ostatnich latach koncentrowała się przede wszystkim na dwóch parametrach — współczynniku przenikania ciepła U i zapotrzebowania budynku na energię pierwotną (Ep). Pierwszy określa przenikanie energii przez przegrody termiczne, czyli mówi nam ile ciepła nasz dom uwalnia na zewnątrz. Im niższa wartość współczynnika U, tym wyższa izolacyjność domu. Przed 2021 rokiem ten parametr mógł wynosić 0,23 W/(m²K). Według dzisiejszych wymagań, przegrody zewnętrzne powinny spełniać warunek maksymalnego współczynnika U = 20 W/(m²K). Oferowane przez nas przegrody nie tylko spełniają te wymagania, ale idą o krok dalej. Ściany HausWerk zapewniają współczynnik przenikania ciepła U mieszczący się w przedziale 0,10-0,14 W/(m²K).
Drugi parametr określa maksymalne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię w ciągu roku. Wcześniejsze jego wartości roczne mogły osiągać 95 kWh/m². Od 2021 roku maksymalna wartość współczynnika Ep dla domu jednorodzinnego nie może przekraczać 70 kWh/m² na rok. Domy HausWerk oferują mieszkańcom bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne na poziomie od 15 do 40 kWh/m². Czyni to je domami energooszczędnymi lub niskoenergetycznymi. Dzięki elastycznemu procesowi produkcji, na specjalnie życzenie klienta możemy zejść poniżej dolnej granicy tego przedziału i wybudować dom w standardzie pasywnym.
Fot.1: Energooszczędny dom prefabrykowany HausWerk pod Warszawą.
Dlaczego warto stawiać na energooszczędność domu?
Na energooszczędność w budownictwie wpływ mają rozmaite czynniki, od wyboru technologii realizacji budynku, przez sposób jego ogrzewania i wentylowania aż po rodzaj materiałów wykorzystanych do jego budowy. Budownictwo drewniane to technologia przyjazna dla środowiska i jest jedyną tradycyjną technologią, która umożliwia uzyskanie zerowego bilansu emisji CO2. Poprzez optymalne i kontrolowane wykorzystanie materiałów na poszczególne elementy konstrukcji i wykończenia znacznie ograniczamy odpady budowlane. Termoizolacja domów HausWerk stanowi blisko 80% grubości ściany zewnętrznej, co przekłada się na wysoką energooszczędność i najlepsze standardy przenikania ciepła.
Z założenia są one projektowane do wykorzystania nowoczesnych technik grzewczych w formie pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, które mogą być uzupełnione o panele fotowoltaiczne. Długofalowe korzyści finansowe płynące z ich zastosowania, a także preferencyjne warunki kredytów i dofinansowań na tzw. zielone budownictwo sprawiają, że z roku na rok można je zobaczyć w coraz większej liczbie domów. Współpracując z HausWerk możesz liczyć na darmowe doradztwo w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i instalacji z tym związanych. Dodatkowo, nasi eksperci finansowi wybiorą dla Ciebie najlepsze warunki finansowania budowy domu energooszczędnego z wykorzystaniem dostępnych programów wsparcia.