Budowa przyjazna środowisku
Zrównoważony rozwój w budownictwie od lat nie jest tylko pustym hasłem, ale strategicznym myśleniem o inwestycjach. Wg danych Eurostatu, produkcja odpadów w trakcie procesu budowlanego odpowiada za ponad 30% śmieci w gospodarce. Tak dużą ilość trudno wysortować i recyklingowować, a co dopiero zagospodarować. Przez wiele lat przyjmowano taki stan za nieunikniony skutek uboczny. Dziś w obliczu coraz większej świadomości ekologicznej, inwestorzy wybierają rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Jednym z liderów pod tym kątem jest prefabrykacja drewniana. Proces produkcji elementów prefabrykowanych pozwala na ograniczenie odpadów do absolutnego minimum. Dostarczanie ścian na plac budowy w trybie „just in time” i montaż w kilka dni sprawiają, że przez większość procesu, na placu panuje cisza i porządek. Dzięki temu również oszczędzając emisji pyłów i zbędnego hałasu.
W przypadku budownictwa jednorodzinnego prefabrykacja niemal zawsze idzie w parze ze standardem budynku energooszczędnego, a często pasywnego. Wystarczy niewielki nakład finansowy przeznaczony na rekomendowany system energetyczny, by przez wiele lat cieszyć się niskimi kosztami użytkowania. Ma to szczególne znaczenie w dobie wzrastających cen energii. W przypadku domów HausWerk rekomendowane jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem wraz z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu grzewczo-energetycznemu bez trudu ogranicza się koszty zużycia energii. W efekcie wydaje się zaledwie kilkaset złotych rocznie, a w dogodnych warunkach nawet osiąga się samowystarczalność energetyczną całego obiektu.
Fot.1: Manewrowanie ścianą domu prefabrykowanego.
Odpowiedzialny wybór surowców
Budowa domu drewnianego to aktualnie najbardziej ekologiczny wybór na rynku. Drewno to jedyny materiał budowlany, który jest produktem w pełni odnawialnym oraz niepozostawiający odpadu na koniec cyklu życia. Kluczowy materiał wykorzystany do konstrukcji domów HausWerk to specjalistyczne drewno o symbolu KVH, które sprowadza się z zakładów w Niemczech i Austrii. Posiadają one certyfikat PEFC poświadczający, że wykorzystywany materiał pochodzi z legalnego źródła, a zasoby uwzględniają zrównoważoną gospodarkę leśną i są stale uzupełniane.
Domy wybudowane z drewna KVH są wytrzymałe, trwałe, odporne na ogień, szczelne, a także gwarantują niską akustykę budynku. Drewno poddaje się specjalistycznej obróbce, która przygotowuje je do zastosowania w konstrukcji budowlanej. W początkowym etapie przechodzi cykl komorowego suszenia, czterostronnego strugania, a także czterostronnego fazowania. Dzięki zastosowaniu tych procesów materiał charakteryzuje najlepsze właściwości konstrukcyjne, brak szkodników, płynnej żywicy, odporność na deformacje, ubytki oraz co nie mniej ważne – trudnopalność.
Budownictwo drewniane pozwala również zredukować bilans emisji CO2 naszego domu. W porównaniu do statystycznego domu murowanego wyróżnia się zmniejszeniem średnio o 70%, na co bezpośredni wpływ ma wykorzystana technologia przegród oraz wysokiej jakości materiały konstrukcyjne i izolacyjne. Sprawia to, że dzisiaj nie ma potrzeby wybierać pomiędzy najwyższymi parametrami użytkowymi domów, a neutralnością dla środowiska. Domy prefabrykowane w systemie ciężkim niemieckim godzą te kwestie, zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania.
Domy przyjazne środowisku naturalnemu
Budowa domu drewnianego z roku na rok staje się popularniejsza, zwłaszcza wśród inwestorów, którym zależy na energooszczędności i ekologiczności swojego nowego domu. Większość firm produkujących domy prefabrykowane, taka jak nasza podejmuje działania mające na celu poprawę stanu środowiska poprzez wykorzystywanie materiałów najwyższej jakości i pozyskiwanych zgodnie z surowymi normami i zrównoważoną gospodarką leśną.
Fot.2: Wybór technologii przyjaznych środowisku nie musi ograniczać projektu. Zobaczcie to na przykładzie domu w Gruszeczce.
Postawienie na przyjazne środowisku materiały, odpowiedzialne podejście do organizacji gospodarki odpadami budowlanymi oraz nowoczesny i szybki proces wyzbyty większości chemii budowlanych sprawia, że wybór odpowiedzialnej technologii budowy domu może być również działaniem na rzecz ochrony środowiska. Jeśli więc zależy Ci na tym, by nie narażać środowiska lokalnego wokół przyszłego domu, wybierz odpowiedzialnie.