O nas 625lutkomfortowy proces budowy

 

 

 

Budynki wykonywane w technologii HausWerk charakteryzuje bardzo szybki i komfortowym proces budowy. Jest tak, ponieważ ściany, stropy i elementy dachowe dostarczane są na miejsce realizacji w stanie gotowym do montażu. Pozostaje jedynie połączenie wszystkich elementów konstrukcyjnych na przygotowanej płycie fundamentowej i wykończenie standardu. Właśnie dlatego średni czas montażu całego budynku to zaledwie kilka dni, a całej budowy około 4 miesiące w przypadku projektów gotowych HausWerk. Wyjątkowo krótko, prawda?

 

 

 

Opiekun przez cały proces budowy

Szybkość prac na placu budowy i maksymalne usprawniony proces budowy przekłada się na znaczną redukcję kosztów inwestycji. Oprócz pieniędzy oszczędzamy także czas. Dzięki kompleksowemu procesowi projektowemu, a następnie produkcji i montażu budynku pod opieką generalnego wykonawcy, inwestor nie musi angażować się w proces budowy. Z pewnością nie w takim stopniu, jak miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnej budowy. W dodatku każdy projekt posiada przypisanego kierownika lub koordynatora budowy, który wraz z szeregiem specjalistów dba o przebieg. Zapewnia on bieżący kontakt z inwestorem, podwykonawcami, koordynację, nadzór i odbiory prac, zakup materiałów, dbałość o rozliczenia, transport i logistykę. Oczywiście opracowuje i dba także kontrolę i nadzór nad harmonogramem budowy. Zamiast kontraktowania i kontrolowania szeregu ekip budowlanych, otrzymujemy jedną osobę, która jest dedykowana projektowi od A do Z.

 

Obowiązki inwestora

Jednym z niewielu obowiązków inwestora jest zapewnienie odpowiedniego dojazdu do miejsca montażu. Do budowy niezbędna będzie utwardzona droga dojazdowa i plac manewrowy (min. 6×6 m). Oczywiście drogi leśne, piaszczysto-kamienne itd. nie będą problemem, ale należy rozważnie planować całą budowę, a przede wszystkim jej logistykę. W takim wypadku najlepiej wykonać wszystkie ciężkie transporty latem lub zimą przy niskich temperaturach. Konieczne będzie także unikanie ulew i okresu roztopów, które mogłyby utrudnić cały proces. Co więcej, należy zadbać również o plac manewrowy, na którym stanie dźwig niezbędny do montażu elementów konstrukcyjnych budynku.

W odróżnieniu od tradycyjnej budowy, większość prac w ramach budowy domu prefabrykowanego odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Następnie gotowe do montażu przegrody transportowane są bezpośrednio na plac budowy i niemal natychmiast montowane. Dzięki temu ograniczamy wpływ czynników atmosferycznych na materiały, a także ryzyko ich kradzieży lub dewastacji. A to w połączeniu z precyzyjnym wykonaniem prefabrykatu i zaplanowaniem wszystkiego jeszcze przed rozpoczęciem budowy sprawia, że w trakcie jej trwania ryzyko nieprzewidzianych sytuacji jest sprowadzone do minimum.

Do niezbędnego minimum ograniczone są także prace mokre, dzięki czemu unikamy przestojów technologicznych, takich jak np. czas dojrzewania żelbetowych konstrukcji lub sezonowanie. Po realizacji, w obiekcie nie zachodzą zmiany związane z procesami chemicznymi charakterystycznymi dla obiektów w technologiach monolitycznych i murowanych. Kolejny etapem są prace wykończeniowe na zewnątrz budynku. To czas na wykonanie elewacji wraz z jej ociepleniem i tynkiem dekoracyjnym, montaż pokrycia dachowego, obróbki blacharskiej, a także rynien i kominów. Na koniec procesu montażowego pozostaje przygotowanie wszystkich instalacji wewnętrznych. W ich skład wchodzi m.in. CO, WOD-KAN, elektryka i w zależności od projektu wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, klimatyzacja, fotowoltaika oraz wdrożenie instalacji smart home. Wszystkie te prace prowadzone są pod okiem koordynatora budowy, oszczędzając inwestorowi czasu i stresu związanego z budową.

Budżet pod kontrolą

Proces planowania i krótki czas realizacji pozwala nam także precyzyjnie oszacować budżet budowy. W porównaniu do realizacji budynku murowanego, gdzie cały proces trwa ok. 20 miesięcy, domy HausWerk są odporne na powszechne dzisiaj wahania cen materiałów i kosztów pracy. Daje to inwestorowi poczucie bezpieczeństwa finansowego od samego rozpoczęcia współpracy, aż po odbiór kluczy. Co więcej, dysponując zespołem doradców finansowych, inwestor całość spraw związanych z budową może załatwić w jednym miejscu. Dzięki współpracy z 12 bankami oraz preferencyjnymi warunkami współpracy, możemy zagwarantować finansowanie inwestycji dostosowane do każdych potrzeb i oczekiwań, a także możliwość skorzystania z preferencyjnych dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych.

Tags:
Scroll to top