O nas 1725lutTrwałość na pokolenia

Budowa domu to dla każdego bardzo ważny moment w życiu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej technologii budowlanej, projektu i wykonawcy, który zapewni spokój i trwałość na przyszłość. Domy HausWerk to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na szybszą budowę, ale też trwałość konstrukcji. Zastosowana technologia pozwala na elastyczność i szereg modyfikacji w trakcie prac projektowych oraz ergonomiczną i ekonomiczną eksploatację.

Materiały najwyższej jakości

System ciężki niemiecki powstał jako alternatywa do również opartej na drewnie technologii lekkiej kanadyjskiej. Obie metody różnią się zastosowane elementy konstrukcyjne. W wypadku technologii ciężkiej są one oczywiście wiele cięższe i większe. W skład prefabrykatu HausWerk wchodzą grube belki konstrukcyjne z drewna KVH, wełna mineralna, poszycie płyty konstrukcyjnej Fermacell na ścianie zewnętrznej i druga płyta Fermacell od wewnątrz (na tzw. przed ściance instalacyjnej), a także wełna z tynkiem dekoracyjnym od zewnątrz.

Fot.1: Przykład realizacji projektu HausWerk.

Kluczowy materiał wykorzystany do konstrukcji budynku oraz więźby dachowej składa się ze specjalnego drewna o symbolu KVH. W procesie przygotowania przechodzi cykl komorowego suszenia, czterostronnego strugania, a także fazowania. Dzięki zastosowaniu wspomnianych procesów materiał posiada najlepsze właściwości. W dodatku pozbawiony jest szkodników, płynnej żywicy, jest odporny na deformacje, ubytki oraz jest trudnopalny! Dodatkowo drewno przechodzi proces mający je uodpornić na działania atmosferyczne i gryzonie. Zapewnia to proces selekcji drewna już na etapie przedprodukcyjnym. Dzięki temu drewno KVH jest czyste, czyli wyzbyte szkodników i właściwie bez sęków. Jego stan sprawdzany jest za pomocą promieni podczerwieni. Dopiero taki surowiec przechodzi dalsze etapy produkcji i zapewni trwałość.

Trwałość konstrukcji

Ponieważ konstrukcja budynku w technologii HausWerk jest bardzo wytrzymała, dach może być przykryty dachówką cementową lub ceramiczną. Takie rozwiązanie poprzez swój ciężar właściwy wzmacnia budynek, przez co jest stabilny i nieodbiegający trwałością od domu murowanego. Na dodatek wykorzystanie takiej dachówki stanowi izolację akustyczną i termiczną poddasza. Duży wpływ na stabilność i trwałość domu prefabrykowanego ma zastosowanie wylewki betonowej na poddasze. To w zależności od domu około 6 ton betonu (do 160kg/m2). Konstrukcja bez trudu znosi takie obciążenie, a wylewka dociąża i stabilizuje budynek, wspierając barierę akustyczną.

Technologia prefabrykowanego szkieletu wymaga zapewnienia wysokiej precyzji wykonania fundamentu. Ze względu na konieczność dopasowania poszczególnych elementów ścian konstrukcyjnych, fundament zbudowany jest z dokładnością do 1 cm. Jego równość i potencjalne odchylenia sprawdzane są laserowo. Cykl technologiczny wykonania płyty tego typu trwa 4-8 dni. W dodatku istnieje możliwość wykonania go w okresie zimowym, nawet przy ujemnych temperaturach. W tym rozwiązaniu płyta fundamentowa stanowi element konstrukcyjny, a więc całość jest zbrojona i betonowana, stanowiąc monolit. Pozwala to na równomierną pracę i przenoszenie obciążeń. Dodatkowo ogranicza do minimum ryzyka pękania ścian przy naturalnym osiadaniu budynku na gruncie, ponieważ osiada on równomiernie na powierzchni całej płyty, a nie tylko na ławach wzdłuż ścian konstrukcyjnych, jak to jest w przypadku domów murowanych, czy w systemie kanadyjskim.

Precyzja produkcji

Prefabrykacja to system budowy zakładający realizację poszczególnych elementów obiektu w specjalnie do tego przystosowanej hali produkcyjnej poza placem budowy. W wypadku HausWerk wszystko odbywa się w zakładzie produkcyjnym zlokalizowanym w podkrakowskich Krzeszowicach. To właśnie tam przy wykorzystaniu nowoczesnego parku maszynowego w półautomatycznym procesie produkowane są domy. Przygotowanie i montaż elementów odbywa się na dedykowanych do obróbki drewna maszynach i stołach montażowych marki Weimann, zapewniający precyzję i jakość wykonania na światowym poziomie. Poszczególne elementy konstrukcyjne oraz połączenia elementów wykonuje się według szczegółowo opracowanego projektu. Sposób montażu i połączenia na budowie zostaje określony już na etapie projektowania, dzięki czemu w trakcie realizacji unika się błędów i wynikających z nich dodatkowych obróbek elementów, czy poszycia.

autorska technologia

Fot.2: Most produkcyjny w fabryce w Czatkowicach Dolnych.

Kolejny krokiem jest montaż poszczególnych przegród już na placu budowy. Każdy z elementów składowych dociera na teren realizacji już w stanie gotowym do montażu i według ściśle zaplanowanego harmonogramu. Pozwala to maksymalnie usprawnić proces, który w zaledwie kilka dni pozwoli oddać dom w standardzie surowym zamkniętym. Krótki czas realizacji to dla inwestora cała masa problemów z głowy. Materiały dostarczane na budowę nie są narażone na uszkodzenia lub kradzież, a sam montaż pozwala uniknąć błędów wynikających z podziału obowiązków między kilku podwykonawców.

Fot.3: Realizacja domu HausWerk w podkrakowskich Jurczycach.

Najwyższa trwałości projektu domu

Energooszczędne domy prefabrykowane spełniają najwyższe standardy wytrzymałości. Zapewnia to nasz dopracowany proces produkcyjny, precyzyjna i trwała technologia, a także ciągła kontrola jego jakości prowadzona przez nasze laboratorium. Dzięki temu jesteśmy pewni naszej konstrukcji i udzielamy na nią aż 30 lat gwarancji.

Tags:
Scroll to top