Poradnik 305kw.Dlaczego koszt budowy domu rosną

Koszt budowy domu od kilku już lat stale rośnie. Taki stan rzeczy spowodowany jest m.in. przez rosnącą inflację. Co gorsza, wyraźnie potęgują go pokrętne losy gospodarki światowej w ostatnich 2 latach. Wybuch pandemii, ograniczenie łańcuchów dostaw, zmiany cen surowców i paliw, ograniczenie dostępności wyspecjalizowanej siły roboczej oraz późniejszy nagły i przewyższający możliwości rynku wzrost popytu to tylko przykłady trudności, z którymi wciąż mierzy się rynek budowlany. Na domiar złego z początkiem 2022 roku stabilność branży i większości gałęzi gospodarki zostały ponownie poddana wielkiej próbie.

Zatem, jak w najbliższych miesiącach będzie plasować się koszt budowy domu ? Dlaczego ceny na rynku budownictwa rosną? Co zrobić, by budować taniej, a jednocześnie nie iść na kompromis z jakością? Na te pytania i nie tylko poszukamy odpowiedzi w tym artykule.

 

Koszt budowy domu — Wahanie cen

Na energooszczędność domu mają wpływ rozmaite czynniki. Wybór technologii realizacji budynku, przez sposób ogrzewania i wentylowania aż po rodzaj materiałów do budowy. Budownictwo drewniane to technologia przyjazna dla środowiska i jedyna tradycyjna, która umożliwia uzyskanie zerowej emisji CO2. Poprzez optymalne i kontrolowane wykorzystanie materiałów na poszczególne elementy konstrukcji i wykończenia znacznie ogranicza się odpady budowlane. Termoizolacja domów HausWerk stanowi blisko 80% grubości ściany zewnętrznej, co przekłada się na wysoką energooszczędność i najlepsze standardy przenikania ciepła.

Finansowanie budowy z HausWerk

Domy HausWerk z założenia są projektowane do wykorzystania nowoczesnych technik grzewczych.  Najczęściej są w formie pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, które można uzupełnić o panele fotowoltaiczne. Długofalowe korzyści z ich zastosowania oraz preferencyjne warunki kredytów i dofinansowań na tzw. zielone budownictwo sprawiają, że zyskują popularność.. Współpracując z HausWerk możesz liczyć na darmowe doradztwo w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i instalacji z tym związanych. Dodatkowo, nasi eksperci finansowi wybiorą dla Ciebie najlepsze warunki finansowania budowy domu energooszczędnego z wykorzystaniem dostępnych programów wsparcia. Dzięki temu koszt budowy domu Twojego nowego domu będą maksymalnie zoptymalizowane.

 

Fot.1: Dom, o powierzchni użytkowej 86,43 m² w Jurczycach, koło Skawiny

 

Jak budować taniej?

Obecnie najkorzystniej jest wybrać budowę krótko etapową, która z wielu powodów jest dużo korzystniejsza. Jest tak głównie ze względu na mniejsze ryzyko nagłych zmian kosztów inwestycji w trakcie jej realizacji. Budowa krótko etapowa to rozwiązanie, które pozwala z góry dokładnie zaplanować budżet. Ma to ogromne znaczenie, chociażby przy finansowaniu budowy poprzez kredyt, którego spłatę rozpoczynamy od początku realizacji. Mało kto pamięta również o kosztach poniesionych na dotychczasowy wynajem lub eksploatację domu. W końcowym rozrachunku takie koszty przewyższają te, z którymi można się liczyć przy szybszej budowie.

W przypadku technologii prefabrykacji z ciężkiego szkieletu niemieckiego kolejnymi zaletami jest brak zewnętrznych składów materiałów. Znacznie zmniejsza to dodatkowe koszty regeneracji gruntu po zakończeniu budowy, wpływ warunków atmosferycznych, ryzyko kradzieży lub dewastacji. Ogranicza to także ilość odpadów budowlanych. To tylko część dodatkowych kosztów, na które narażona jest większość osób decydująca się na tradycyjne technologie budowlane, a których często nie bierzemy pod uwagę.

 

Fot.2: Dom zbudowany w okolicach Warszawy, o powierzchni użytkowej aż 250 ᴍ²

Koszt budowy domu, a dalsza eksploatacja

Warto również przemyśleć sprawę dalszej eksploatację swoich nowych czterech ścian. Z roku na rok sektor budowlany przechodzi kolejne zmiany, które są motywowane nowymi wymogami energetycznymi. Sukcesywne zaostrzanie prawa budowlanego jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, ograniczania emisji CO2 i odpadów mających negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki temu coraz popularniejsze stają się o wiele bardziej ekologiczne i efektywne energetycznie technologie budowlane. Jednym z liderów pośród tych rozwiązań jest właśnie technologia prefabrykowana oparta o ciężki szkielet niemiecki z drewna KVH. Wysokie parametry energooszczędności w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczo-energetycznymi sprawiają, że właściciele takich budynków mogą cieszyć się nawet brakiem kosztów wynikających z zaspokojenia potrzeb energetycznych domu, a z pewnością ich wielokrotnie mniejszym poziomem. To wielka zaleta, ale przede wszystkim oszczędność dla inwestorów i środowiska, a również najlepsza metoda na obecne zawirowania kosztów budowy. 

Powyższe argument jedynie udowadniają wyższość technologii prefabrykowanych na tradycyjnym budownictwem murowanym, które zwłaszcza w obecnych czasach narażone jest na wpływ wielu czynników zewnętrznych. Wiedząc o tym zachęcamy do szerszego spoglądania na wizję budowy nowego domu, nie tylko w aspekcie czasu realizacji i jego kosztu, a również wielu lat szczęśliwej eksploatacji. Szczęśliwej, bo dającej okazję do cieszenia się solidnym i energooszczędnym budynkiem!

Tags:
Scroll to top