Planujesz budowę domu, lecz obawiasz się o wahania cen materiałów budowlanych? W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy rynek znacząco się zmienił. Wzrost cen surowców i materiałów budowlanych, utrudnienia związane z dostępnością kredytów i możliwości dofinansowań, a co za tym idzie wahające się koszty budowy domu jednorodzinnego sprawiają, że wiele osób z niepokojem zastanawia się nad swoją inwestycją. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy porzucić marzenia o przeprowadzce do własnego domu.
Sprawdziliśmy dla Was, co oznacza bezpieczna budowa domu w 2023 roku. Z poniższego tekstu dowiesz się, jak budować, by nie martwić się o wzrost cen materiałów, profesjonalną siłę roboczą i ograniczenia skali budowy.
Zainteresowanie budową domu jednorodzinnego w ostatnich latach stale rośnie. Jeszcze w 2021 roku według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Polacy pobili rekord pod względem uzyskiwania pozwolenia na realizację różnego rodzaju budynków (aż 270 tys. podań). Tak duża liczba robi jeszcze większe wrażenie, gdy uświadomimy sobie, że poprzednia rekordowa wartość została osiągnięta aż 40 lat temu! Świadczy to o tym, że zapotrzebowanie na jednorodzinne budynki mieszkalne wciąż jest ogromne. Dlatego budownictwo już teraz przechodzi zmiany, które mają pozwolić na szybszą i łatwiejszą budowę domów jednorodzinnych. Głównym motywatorem wspomnianych zmian jest zwiększająca się z roku na rok konkurencyjność i zainteresowanie nowymi technologiami budownictwa, które w znacznie mniejszym stopniu cierpią ze względu na ograniczenia łańcuchów dostaw, wahania cen materiałów i siły roboczej, czy wymagania formalne. W zamian za to oferują bezpieczną cenowo, jakościową i szybką budowę domu.
Wahania cen budowy domów jednorodzinnych w 2022 roku.
Początek bieżącego roku zapowiadał powrót wzrostu gospodarczego po kryzysie wywołanym wybuchem pandemii Covid dwa lata wcześniej. Wtedy to największą bolączką większości gospodarek świata było wstrzymanie lub znaczne ograniczenie łańcuchów dostaw. Wywarło to duży wpływ także na realizację budynków mieszkalnych zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i deweloperów. W 2021 roku sytuacja zaczęła się jednak zmieniać i po wstrzymaniu wielu budów, mogliśmy obserwować bardzo wysoki popyt na wykonawców. Miało to miejsce zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym, co wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na takiego realizacje w naszym kraju.
Niestety wskutek wybuchu wojny w sąsiedniej Ukrainie wszystko się zmieniło. Kryzys wywołany wzrostem cen paliw i surowców pozyskiwanych ze wschodu spowodował kolejne problemy branży budowlanej, a co za tym idzie i rodzin zdecydowanych na budowę domu jednorodzinnego. Wzrosty cen podstawowych surowców wykorzystywanych do budowy wynosiły w połowie br. średnio 30-34%, lecz zdarzały się i takie, których wykorzystanie było droższe o ponad 60% względem 2021 roku. Jednymi z niechlubnych liderów tego rankingu są miedź, aluminium i rudy żelaza oraz rzecz jasna wszystkie produkty powstałe z obróbki tych surowców, w tym wyroby stalowe, konstrukcje aluminiowe i kable. Bardzo duży wzrost cen materiałów odnotowaliśmy również wśród różnego rodzaju izolacji termicznych, cementu, wapna oraz materiałów wykończeniowych.
Jak zbudować dom bez wahań cen materiałów budowlanych i limitu powierzchni?
Mimo wielu problemów są jednak takie typy technologii budowlanych, które można i obecnie budować bez obaw o nagłe zmiany. Głównie chodzi tutaj o zabudowy jednorodzinne, bliźniacze, wielorodzinne i budynki użytkowe, które inwestorzy decydują się budować z wykorzystaniem alternatywnych lub mniej popularnych metod. Jednym z liderów takich rozwiązań jest obecnie prefabrykacja drewniana.
W wypadku prowadzenia takich realizacji koszt budowy domu o średniej wielkości i z wykorzystaniem technologii prefabrykacji drewnianej będzie znacznie podatny na zmiany końcowego kosztu inwestycji niż konkurencyjne metody budowy. Ewentualne zmiany budżetu założone na etapie koncepcyjnym będą drastycznie mniejsze w przypadku budowy konstrukcji opartej o drewno i jego pochodne, ponieważ w konstrukcje murowane wykorzystują surowce, których ceny zmieniają się o wiele mocniej, a znacznie dłuższy czas ich realizacji jedynie zwiększa ich prawdopodobieństwo.
Fot.2: Początek montażu budynku w Jaworznie.
Zastosowanie technologii prefabrykowanych to krótszy, o kilkanaście miesięcy czas realizacji, który w przypadku wyspecjalizowanych firm budowlanych mających dopracowany i półautomatyczny proces budowy domów, może trwać zaledwie 3 miesiące od przejęcia placu budowy. Stwarza to możliwość budowy domów o wiele bezpieczniejszych pod względem finansowym i atrakcyjniejszych z punktu widzenia inwestora, którego zaangażowanie może być zmniejszone do minimum. W obliczu takiej sytuacji wiele rodzin decyduje się na nowoczesne domy energooszczędne, ponieważ obecna sytuacja wymaga od każdego z inwestorów świadomego wyboru i pewności poniesionych kosztów oraz czasu trwania ich budowy.
Energooszczędność, czyli bezpieczeństwo w trudnych czasach
Bardzo ważnym czynnikiem, który powinno się brać pod uwagę przy wyborze technologii budowlanej do realizacji swojej budowy jest energooszczędność. Oczywiście zmienia się ona ze względu na zastosowane materiały, metodę budowlaną, wentylację i rodzaj zastosowanego ogrzewania. Budownictwo drewniane to lider pod tym względem, ponieważ domy z założenia są projektowane do wykorzystania nowoczesnych technik grzewczych w formie pomp ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, które mogą być uzupełnione o panele fotowoltaiczne. Długofalowe korzyści finansowe płynące z ich zastosowania, a także preferencyjne warunki kredytów i dofinansowań na tzw. zielone budownictwo sprawiają, że z roku na rok można je zobaczyć w coraz większej liczbie domów. Inwestorzy decydują się na nie właśnie dzięki ogromnym oszczędnością w zużyciu energii, której ceny wciąż się zmieniają. W dodatku, przy zastosowaniu optymalnych rozwiązań domy w tej technologii pozwalają osiągnąć nawet samowystarczalność energetyczną całego domu, dzięki czemu ich mieszkańcy stają się praktycznie niezależni od burzliwych zmian na rynku.
Najtańsze projekty domów, a prawo budowlane.
Nie wszyscy wiedzą również, że z początkiem trwającego wciąż roku i po zmianie ustawy dot. prawa budowlanego, każdy z nas mógł wybudować dom, nawet nie dokonując zgłoszenia projektu budowlanego, bez konieczności uzyskania pozwolenia i nadzoru kierownika budowy. Ponadto zainteresowani mogli wykorzystać darmowe projekty budowlane i rozpocząć pracę mając jedynie do dyspozycji odpowiedniej wielkości działki budowlane.
Wprowadzona wtedy nowelizacja prawa budowlanego pozwala na kompleksową budowę domu powyżej dotychczas dozwolonej wielkości 30 m² powierzchni zabudowy, lecz nie większych niż 70 m² i wyłącznie na użytek własny. Uproszczona procedura budowy domów na zgłoszenie ogranicza również koszt budowy domu ze względu na brak wymogu profesjonalnego kierownika budowy, procedury uzyskiwania pozwolenia, ogólnodostępnej bazy projektów budowlanych dostosowanej pod nowe przepisy i o wiele skróconemu czasie realizacji, który tym mocniej ogranicza ryzyko wpływu podwyżki cen materiałów.
Należy jednak pamiętać, że budowy domu należy nigdy nie lekceważyć i jest to skomplikowany proces. Właśnie dlatego warto powierzyć go w ręce profesjonalnych firm budowlanych, które zadbają o możliwość bezpiecznego i wieloletniego użytkowania obiektów budowlanych. Nowy projekt ustawy pozwala również za pośrednictwem firmy wykonawczej wykorzystać darmowe projekty domów udostępnionych publicznie lub skorzystanie bazy projektów budowlanych z jej oferty. Ważne, by uproszczonej procedury realizacji wciąż respektować prawo budowlane i praktyki mające zapewnić bezpieczeństwo i brak problemów z odbiorami domów jednorodzinnych na zgłoszenie.
Fot.3: Projekt gotowy domu na zgłoszenie Leo.
Kiedy rozpocząć budowę domu?
Niestety, jak przewiduje Polski Związek Pracodawców Budownictwa, należy spodziewać się dalszych wzrostów cen pośród wielu surowców niezbędnych w procesie budowy domów. Na szczęście są i takie technologie, których bazowe surowce wykazują stabilnie powolny wzrost cen, a nawet okresowe wyhamowania. Jednym z nich jest właśnie prefabrykacja w systemie ciężkim niemieckim, którą stosuje HausWerk. Dzięki temu możliwości budowy, zwłaszcza dla osoby posiadającej posiada działkę budowlaną, są bardzo dostępne bez przeszkód już teraz. Budowę swojego domu z naszą firmą można dokładnie zaplanować i nie obawiać się o drastyczne zmiany budżetu.
Jeśli chcesz rozpocząć budowę, będąc jednocześnie spokojnym o to, jak będzie wyglądać cały proces, sprawdź nasze gotowe projekty domów lub przedstaw dom z dowolnej bazy projektów, a my przedstawimy Ci wszystkie szczegóły tego, jak miałaby wyglądać Twoja realizacja.