Poradnik 2824lutzdrowy dom HausWerk

Wybór technologii jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie Ci podjąć podczas wyboru projektu domu i budowy. Jest wiele powodów, by zdecydować się na budowę koncepcji zdrowego domu ekologicznego z prefabrykatu drewnianego, dzięki któremu stworzysz miejsce idealne dla całej rodziny. Powinna do tego przekonywać troska o stan zdrowia przyszłych domowników. Konkretnie to warunki do życia, które otrzymujemy wraz z odbiorem kluczy. Zdrowy dom HausWerk to inwestycja nie w nieruchomość, ale przede wszystkim w wysoki komfort i jakość życia.

Jak podejść do swojej inwestycji, by wybudować zdrowy dom? Jakie materiały budowlane najlepiej się sprawdzą? Na te i wile innych pytań postaraliśmy się odpowiedzieć poniżej.

Budowa zdrowego domu rozpoczyna od wyboru technologii

Zrównoważony rozwój w budownictwie od lat nie jest tylko pustym hasłem, ale strategicznym myśleniem o inwestycjach. Dziś w obliczu coraz większej świadomości ekologicznej, inwestorzy wybierają rozwiązania bardziej przyjazne środowisku i chcą mieć zdrowy dom. Jednym z liderów pod tym kątem jest prefabrykacja drewniana. Materiały budowlane i proces produkcji elementów prefabrykowanych pozwalają na ograniczenie odpadów do absolutnego minimum. Dostarczanie ścian na plac budowy w trybie „just in time” i montaż w kilka dni sprawiają, że przez większość procesu, na placu panuje cisza i porządek. Dzięki temu również oszczędzając emisji pyłów i zbędnego hałasu.
 
budowa domu 2023

Fot.1: Montaż ściany w technologii prefabrykacji drewnianej.

Zdrowy dom — jak stworzyć bezpieczną przestrzeń i komfort na co dzień

Rosnące ceny energii sprawiły, że projektując domy, stawiamy duży nacisk na oszczędność kosztów w trakcie budowy oraz przyszłej eksploatacji. Zdrowy dom oznacza, że budynek musi mieć ciepłe ściany i podłogi oraz szczelne okna i drzwi. Jednak nie zawsze pamiętamy o tym, że taki dom musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza i jego cyrkulację. To warunek utrzymania odpowiedniego stanu technicznego budynku na lata, jak i komfortu żyjących w nim ludzi. Człowiek potrzebuje do oddychania 20 do 35 m³ świeżego powietrza na godzinę. Palacz jeszcze więcej. Jeśli gotujemy na gazie, to winniśmy dostarczać 70 m³ świeżego powietrza w każdej godzinie gotowania – do samej tylko kuchenki. W chwili, gdy nie spełniamy tych warunków, jesteśmy skazani na funkcjonowanie w mniejszym lub większym stopniu w „komorze gazowej”. Jej warunki tworzą się nie tyle przez wyczerpywanie się tlenu, ile przez gromadzenie dwutlenku węgla. Zatem co sprawia, że domy HausWerk oddychają?

Budowa „szczelnych” domów jednorodzinnych spowodowała, że skuteczne oddychanie budynku najlepiej zapewnia wentylacja mechaniczna z układem nawiewu i wywiewu powietrza. Cały proces realizują dwa wentylatory, a za zbieranie zastanego powietrza i rozprowadzanie świeżego w specjalnie wykonana instalacja wentylacyjna. Odpowiedni dobór elementów instalacji pozwala nie tylko zaplanować sprawny przepływ powietrza w pomieszczeniach, ale również dostarczać do nich odpowiednią jego ilość. Dzięki temu wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna w domu jest w stanie w pełni zaspokoić potrzeby budynku i jego mieszkańców.

Fot.2: Dlaczego uważamy, że domy HausWerk są nowoczesne?

Co więcej, zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala na oczyszczenie powietrza wchodzącego do domu z pyłów o wielkości PM10 i PM 2,5 (wchodzących w skład smogu) oraz z zanieczyszczeń mechanicznych. Znacząco może to ograniczyć różnego rodzaju reakcje alergiczne. Taka wentylacja posiada jeszcze jedną bardzo ważną cechę. Dzięki zastosowaniu w niej urządzenia zwanego wymiennikiem ciepła powietrze-powietrze, istnieje możliwość odzyskania znacznych ilości ciepła wyrzucanego z powietrzem zużytym. Skutecznie pozwala to podgrzać nim zimne powietrze wprowadzane do wnętrza domu.

Koszty eksploatacji domu

Jeszcze kilkanaście lat temu niemożliwym było uzyskanie tak dobrych parametrów użytkowania nowego domu, jednocześnie nie rujnując budżetu całej inwestycji. Budując dom, musieliśmy godzić się na ustępstwa między ekologią a ergonomią, czy trwałością a pasywnością. Dzisiejsze nowoczesne budownictwo całkowicie zmieniło te zasady. Obecnie możemy wybierać spośród kilku różnych technologii budowlanych. Jednym z wyborów jest technologia prefabrykacji, która łączy w sobie większość tych cech, które wcześniej były z sobą sprzeczne. Oprócz świetnej izolacji akustycznej, przyjazności dla środowiska, możemy liczyć także na energooszczędność. Na pewno dom o przykładowej powierzchni 100 m², którego zapotrzebowanie na energię nie przekracza 40 kWh/m jest bardzo korzystnym wariantem. 

prefabrykowany dom pasywny aries

Fot.3: Przykład energooszczędnego domu HausWerk.

Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na energię pierwotną (niezbędną przy ogrzewaniu, przygotowywaniu ciepłej wody, czy funkcjonowaniu urządzeń) może wynosić średnio 120 kWh/m. Budownictwo tradycyjne murowane wypada w tej skali najgorzej, ponieważ w tym wypadku ta wartość może wynosić nawet 180 kWh/(m/rok). Przekładając powyższe zapotrzebowanie na wysokość opłat za energię otrzymujemy drastyczną wręcz przewagę domów jednorodzinnych HausWerk. Przy wykorzystaniu ogrzewania ze wspomaganiem fotowoltaiki koszty mogą wynosić – 0,00 zł/rok, przy wykorzystaniu pompy ciepła – 640 zł/rok, gazu – 1280 zł/rok oraz energii elektrycznej – 2600 zł na rok. Z kolei zakładając ten sam metraż, lecz tradycyjną technologię budowlaną nasze koszty rozpoczynałyby się od blisko 2000 zł/rok, a sięgały nawet do 6500 zł w skali roku.

Fot.4: Przykładowe zastosowanie paneli fotowoltaicznych na dachu jednego z domów w Libertowie.

Pamiętajmy, że budując zdrowy dom wystarczy, że będziemy w nim przebywać przez około połowę naszego życia. Od tego, jak go zbudujemy, będzie zależało nasze zdrowie i komfort finansowy nawet przez kilkadziesiąt lat. Budujmy więc zdrowy dom, który oddycha i pozwala oddychać swoim mieszkańcom, nie rezygnując przy tym z bezpieczeństwa domowego portfela.

 

Dowiedz się więcej o naszej technologii, by stworzyć zdrowy dom i zadbać o jego eksploatacje:

Tags:
Scroll to top