Poradnik 2330wrzNowy dom

W ostatnich latach rynek nieruchomości sukcesywnie się zmienia. Obserwowane od lat 90. trendy suburbanizacyjne, niedawne ograniczenia wywołane pandemią, czy wojną w sąsiedniej Ukrainie sprawiają, że coraz częściej lokatorzy wielkich miast rozważają wyprowadzkę poza nie. Przenosiny z bloków i apartamentowców do dostarczających o wiele więcej swobody i prywatności domów jednorodzinnych to rozwiązanie korzystne w szczególności dla osób w sile wieku, które jakość życia cenią o wiele wyżej niż miejskie udogodnienia. Warto zwrócić uwagę na to, z czym należy się jednak liczyć, gdy mamy dość ciasnych mieszkań, zatłoczonych aglomeracji, wspólnoty mieszkaniowej i wielu innych czynników, które niesie za sobą życie w mieście, a podjęliśmy już decyzję o budowie lub kupnie nowego domu. 

 

Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla ludzi zainteresowanych budową domów jednorodzinnych lub ich zakupem. Dzięki nim budowa, wybór projektu gotowego lub indywidualnego, technologii i wielu innych aspektów, które pozwolą cieszyć się z nadchodzących przenosin, będą o wiele łatwiejsze.

Żyjąc w Warszawie, Krakowie, Katowicach lub jednym spośród innych dużych miast możemy na co dzień korzystać z wielu wygód, które oferują. Bliskość centrów zakupowych, wydarzeń i atrakcji kulturalnych oraz usług publicznych to dla wielu osób kluczowe czynniki, nawet kosztem niewielkich metraży mieszkań, smogu, zanieczyszczeń i hałasu. Rzecz jasna wśród młodych ludzi tolerancja na takie niedogodności jest spora. Sytuacja ma się zupełnie inaczej wśród ludzi w średnim wieku i seniorów, którzy po latach w takich warunkach chcieliby pozwolić sobie na znacznie bardziej komfortowe życie, kupując domy i przenosząc się na wieś.

Nowy dom

Fot.1: Położony w zaciszu dom w Jurczycach.

Mieszkanie w mieście, czy życie na wsi?

Piękno przyrody, cisza i spokój dla wielu dojrzałych osób są marzeniem, które czas spełnić w okresie drugiej młodości. Właśnie dlatego tak wiele z nich decyduje się na własny nowy dom, mimo że z reguły oznacza to o wiele więcej obowiązków względem życia w mieszkaniu. Żyjąc w budynku jednorodzinnym, to na naszych barkach spoczywają drobne naprawy, remonty i pielęgnacja całego terenu, które w przypadku mieszkań musi zapewnić wspólnota mieszkaniowa. Mnóstwo osób uważa to jednak za bardzo atrakcyjne rozwiązanie, a nawet bardziej sposób na relaks, niż żmudny obowiązek w weekendowe popołudnia. Oczywiście nowy dom działa na właścicieli bardzo motywująco i należy pamiętać, że to nie tylko praca. Takie rozwiązanie daje również swobodę, której nie spotkamy, żyjąc w bloku. Dzięki niemu możemy cieszyć się pięknem natury, wypoczynkiem na świeżym powietrzu i pięknymi chwilami z rodziną i zwierzakami nawet nie opuszczając własnej posesji. To masa wspomnień, które otrzymujemy i warto zwrócić uwagę na nie zwłaszcza w momencie decyzji o przeprowadzce.

Większość z nas nie chciałaby jednak rezygnować z wygód, które daje życie w dużym mieście. Swoboda komunikacji, korzystania z infrastruktury, znajomości i relacje w obrębie wspólnoty mieszkaniowej, usługi i możliwości większych aglomeracji to wartości, które mają ogromne znaczenie. Mimo to wiejskie enklawy pełne ciszy i spokoju sprawiają, że ogromną popularnością cieszą się domy i działki budowlane na obrzeżach lub w pobliskich miejscowościach. Jest tak, ponieważ ludzie, dzięki nim de facto przenoszą się na wieś, lecz wciąż chcą uprawiać w nich życie miejskie. Dla tych osób świetnym wyjściem jest zakup na przykład jednego z budynków na osiedlu Domów Przyszłości w Libertowie. To nowoczesne osiedle ekologicznych domów jednorodzinnych i w zabudowie bliźniaczej, realizowane w innowacyjnej technologii, która sprawia, że każdy dom posiada wysoki standard wykonania i energooszczędności praktycznie pozbywającej się kosztów zużycia mediów. Dzięki kupnie nowego domu o tak wysokim standardzie otrzymany komfort i jakość życia będzie cieszyć nas równie mocno, jak rozliczenia kosztów zużycia, które przy zastosowaniu odpowiedniego systemu grzewczego będą znikome względem budownictwa tradycyjnego.

Nowy dom

Fot.2: Nowy dom oferujemy obecnie na osiedlu Domów Przyszłości zlokalizowanym w podkrakowskim Libertowie.

Rozpocząć budowę nowego domu, czy postawić na zakup?

To bardzo ważne pytanie, które należy sobie zadać już na starcie rozważania przenosin poza miasto. Nowe domy mają wiele zalet, których ciężko nie docenić. Możliwość autorskiej aranżacji, a nawet wyboru i modyfikacji projektu budowlanego, wyposażenie i wykończenie zgodne z naszymi wymogami, czy nawet przywiązanie do budynku. Wielu inwestorów porzuca jednak plan budowy z uwagi na ilość pracy i zaangażowania, które należy włożyć w taki proces. To realny problem, lecz tylko, gdy bierzemy pod uwagę realizację swojej inwestycji za pomocą tradycyjnych technik budowlanych. Decydując się na dom wykonany z zastosowaniem nowoczesnych technologii tj. prefabrykacja drewniana, możemy zaoszczędzić sobie mnóstwo zmartwień i godzin straconych na placu budowy. Dzięki komfortowemu procesowi budowy domu z prefabrykatu drewnianego, który trwa zaledwie 4 miesiące od rozpoczęcia prac ziemnych, potencjalny inwestor może skoncentrować się jedynie na spokojnym doglądaniu każdego kolejnego etapu lub oddać cały proces w ręce ekspertów i przedstawicieli firmy wykonawczej, która zadba o każdy detal.

Nowy dom

Fot.3: Montaż indywidualnego projektu domu HausWerk.

To optymalne rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną zbudować nowy dom lub drugi, który posłuży im chociażby za miejsce letniego odpoczynku, a po prostu nie znają się na budownictwie. Współpracując z rekomendowaną firmą wykonawczą, możemy być spokojni o jakość konstrukcyjną, precyzję wykonania i budżet całej realizacji. Ostatni z wymienionych punktów jest szczególnie ważny w dzisiejszych czasach. Warto podkreślić, że to jeden z niewielu obecnych na polskim rynku procesów budowlanych, który w tak bezpieczny sposób pozwala zaplanować koszt nowego domu i wyegzekwować założony budżet. Dzieje się tak dzięki przewidywalności zapotrzebowania na materiały, ilości pracy, siły roboczej na każdym etapie realizacji budynku. Ponadto uniwersalność i możliwości wynikające z zastosowanych materiałów i technologii pozwalają już na etapie budowy i wyboru systemu grzewczego budynku na zaplanowanie kosztów zużycia mediów. Mając to na uwadze, przyszli mieszkańcy bardzo często decydują się na instalacje wykorzystujące  odnawialne źródła energii, dzięki czemu znacznie obniżają koszty eksploatacji swojego budynku.

Nowy dom po pięćdziesiątce? Czemu nie!

Według badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie już od lat 90. XX w. obserwujemy w Polsce trendy suburbanizacyjne, zwłaszcza wśród ludzi w sile wieku. To grupa społeczna w największym stopniu korzystająca z poprawy jakości życia i bogacenia się społeczeństwa, które obserwujemy od tego czasu. Dzięki temu chętnie niż młodsi ludzie podejmują oni decyzje o przeprowadzkach do nowego domu poza miastem. Popularne jest również konsumowanie lat pracy zawodowej i budowa drugiego domu mającego służyć za miejsce relaksu i spędzania czasu wolnego.

Nowy dom

Fot.4: Realizacja HausWerk w Zawierciu.

Nowy dom będący alternatywą dla życia w zatłoczonych aglomeracjach staje się bardziej realnym marzeniem, które każdego roku spełnia coraz więcej osób po 50. roku życia. O wiele więcej z nich decyduje się na budowę nowego domu, niż nowy dom kupuje. Pozwala na to kompleksowa oferta firm tj. HausWerk, które oprócz doradztwa w czasie projektowania, pozyskiwania wszelkiej dokumentacji i finansowania, od A do Z realizuje budynek praktycznie nie wymagając przy tym minimalizując zaangażowanie klienta. Pozwala ono z łatwością i komfortowo z perspektywy inwestora sprostać realizacji działań i dokumentacji wymaganych przepisami prawa budowlanego. Nie bez znaczenia jest również szybkość realizacji i zalety zyskujących na popularności w naszym kraju nowoczesnych technologii budowlanych. To wszystko sprawia, że przenosiny na stałe, a nawet odwiedzając nowy dom, nie musimy bać się o problemy w czasie budowy i dalszego eksploatowania, a jedynie możemy skupić się na realizacji własnych marzeń.

Autor — Joanna Kołodziejska-Cuber

Tags:
Scroll to top